Kapak konumuzun ne olacağına hep yayın kurulumuz karar verecek değil ya, bu sefer kararı İstanbul GENÇ Gönüllülerinden Ahmet Esad verdi. Trabzon’a “1892’de Doğsaydın…” başlıklı konferans için gideceğimiz gün “Herkes ölmeden önce  tadılacak lezzetleri ya da yapılacak işlerin listesini merak ediyor, biz de bir liste yapabilir miyiz, ama bizim listemiz GENÇ’e has bir liste olsun, biz manevi lezzetleri araştıralım” diye bir teklif getirdi. Bazı teklifler o kadar güzeldir ki size sadece onaylamak  düşer. Nitekim yayın kurulumuz oybirliği ile teklifi kapağa taşımaya karar verdi.

Peki lezzetleri nasıl belirledik? Bu konuda taa başından beri bizimle var olmuş yazarlarımızın kapısını çaldık. Ayşegül Genç, Rabia Gülcan, Ali Can, Halit Yasir, Sinan Özgenç, Mehmet Köprülü listeye yönelik teklifler sunarken, Mehmet Lütfi Arslan ve  Süleyman Ragıp Yazıcılar listeye son şeklini verdiler.

Biz lezzetin vatan-ı aslimiz ile irtibat kurduranını seviyoruz; çünkü biz yitip giden, gönlümüzü daraltan, ruhumuzu çukurlara yuvarlayan, gittikten sonra geride pişmanlık ya da kocaman bir boşluk bırakan sahte lezzetleri değil, hiç bitmeyen, gönlümüzü  genişleten, ruhumuzu miraca taşıyan, bizi alıp sonsuz bir hayatın kapısına götüren hakikilerini istiyoruz. Listemiz bu lezzetlerden bir seçkidir. Kuşkusuz her liste gibi eksiklerle malüldür, ama kendi listenizi yapmaya teşvik edecek bir fikir verecektir. Şimdi size, bize, hepimize düşen tez elden bu lezzetlerle mütelezziz bir gurme olmaktır diye düşünüyoruz. Fani lezzetlerin sonradan görmesi değil, ebediyet lezzetlerinin hakiki gurmesi olalım, hadi buyrun…

Bu sayımızda bir anket veriyoruz. Anket, bir GENÇ geleneği zaten. Biz anketle başladık, hatırlarsanız. Sizden ilk anketimize tam 3000 mektup geldi, üşenmeden hepsini inceledik, nasıl bir dergi istediğinizi belirlemeye çalıştık. GENÇ yolculuğumuz  böyle başladı. İki sene önce yine bir anket daha yaptık, sonuçlarla tabiri caizse bir balans ayarına gittik. Şimdi, Hakk’a Adamış Gençlik kitabını verdiğimiz ve % 60’ı geçen abone artışı ile sonuçlandırdığımız abone kampanyamızın sonunda yine bir  anket yapıyoruz. Haydi, söyleyin bize fikrinizi… Bilelim ve ona göre adımlarımızı atalım. Hep sizin derginiz olarak kalmak için…

Geçen ay Trabzon, Kahramanmaraş, Kocaeli, Karabük, Kayseri GENÇ heyecanının yaşandığı yerlerdi. Bu ayın ortasında büyük bir gönüllüler buluşması için Niğde-Çamardı’na gidiyoruz. Biz buluştukça, gidip geldikçe, faaliyetlerde bulundukça  vazifemizi yaptığımızı düşünüyoruz. Karınca misali adımlarımızla ortaya çıkan silik çizgilerden bir ebediyet tablosu çıkacak, buna yürekten inanıyoruz. Yanlış anlaşılmasın, biz değil, o tabloyu murad edip de bizi o izlere layık kılan yapacak bunu… O  yapıp da tablo ortaya çıkınca anlaşılacak bir çok şey… Biz o günün fahrini değil, tesbihini ve tevbesini özlüyoruz.

Bir sonraki sayımızda buluşmak ümidiyle Allah’a emanet olunuz…


Mehmet Lütfi Arslan'ın Yazısı.