Esra Aşcı

Geçtiğimiz mart ayı, namına uygun olarak, kapıdan baktırırken Genç Gönüllü Kızlar (gönülleri) kapı kapı dolaşmaya devam etti. Ayın ilk haftasına, asırlık geleneğimiz Mevlid-i Şerif’i konuşup, anarak adımımızı attık. Aldığımız bu kuvvetli nefes ile, Suriyeli kardeşlerimiz yararına, (Dertli Battaniye Projesi ile) düzenlediğimiz kahvaltı etkinliğinde buluştuk. Akabinde mutad olarak gerçekleştirdiğimiz ‘1 Zaman 1 Mekan 1 İnsan’ programımızda Ramazanoğlu Mahmud Sami Efendi’yi konuştuk.

Dünya’nın bir köşesinde bu kapılardan geçerken, köşemize çekilmeyip bir de bizi bekleyen dünyanın kapılarını araladık. ‘‘Dünya Bizi Bekliyor’’ programımızda bu ay Bosna’yla hemhal olduk. Görsel sunularla bir nebze hissetmeye çalıştığımız Bosna’yı R. Betül Çetin Hoca’nın konferansı ile tamamladık.

Mart ayının taptaze bir programı da ‘Gençlik Paneli’miz oldu. ‘Modern Gençlik: Özgür Ama Bağımlı’ başlığı ile genç, ihtiyar ayırt etmeden, çağımıza bulaşan teknoloji bağımlılığı konusu işlendi. En son ‘1 Zaman 1 Mekan 1 İnsan’ programında 29 Mart günü Mahir İz Hoca’yı andık. Nisan ayının başlarında ise Mahir İz’in ‘Yılların İzi’ eseri üzerine konuşacağız. Şunu da yinelemiş olalım: ‘Bu kapılar gül yağıyla bezenmiş, bir kez gir kardeşim. Sonra koşacaksın.’


GENÇ'ın Yazısı.