Obama’nın seçim döneminden akılda kalanlardan bir tanesi de yaptığı konuşmalardı. Mesajları özenle kurgulanmış, basit, sade ama bir o kadar da derin konuşmalar Obama’yı sadece ABD başkanı yapmakla kalmadı, ABD başkanları içerisinde hitabeti en iyi olanlardan birisi haline de getirdi. Bunda şüphesiz en büyük pay selefi gibi kovboyluğu ile değil metne, okumaya, düşünmeye ve müzakereye yatkınlığı ile öne çıkmış Obama’ya ait. Ama başarıda bir o kadar daha payı olan bir kişiyi atlamamak gerekiyor. Bu kişi Obama’nın metinlerini yazan John Favreau adlı henüz 28 yaşındaki bir genç.

Favreau’nun bu yaşta böyle bir zor görevi üstleniyor olması bir başarı tabii ki. Ama esas başarısı oturup kendi metinlerini yazabilecek ve bunu da yaparken kimsenin yardımını almayacak derecede dile hâkimiyeti olan, dahası kendine ait söylemi kimsenin yardımı olmadan kurgulayabilecek bir başkanla çalışıyor olması. Obama hem en iyi satanlar listesine girmiş bir kitap yazarı hem de 2004 yılındaki Demokrat Parti Kongresi’nde kendi yazdığı konuşma ile yıldızı parlamış birisi. Favreau’nun böyle bir ismin metin yazarı olarak öne çıkmasının anlamı biraz da burada. Obama’nın “Zihnimin okuyucusu” diye adlandırdığı bu gencin başarısının altında ne yatıyor acaba?

Aslında her başarılı insanın kat ettiği yoldan farklı bir yolu yok Favreau’nun. Bir kere okulunda başarılı olmuş. Başarısı okul süresince aldığı burslar ve ödüllerden belli. Ama daha önemlisi Favreau üniversite yıllarında hep sivil toplum çalışmalarının içerisinde bulunmuş. Kendisini kampüse kapatmamış yani. Okulundaki Demokratların sözcüsü olmuş, Habitat için çalışmış, kanser hastalarına ve işsizlere yardımcı olmuş, kampüs gazetesinin editörü olmuş, yazları gazete satmış.

Kısacası hem başarılı bir öğrenci hem de bir sivil toplum gönüllüsü olarak mümkün olduğu kadar farklı alanlarda farklı faaliyetlerin içerisinde bulunmuş. Bize ne elin Amerikalısından dememeli, ders almalı.

PORTRE: John Favreau

Obama’nın Beynini Okuyan Adam 1981 doğumlu. Bir kilise üniversitesinden mezun. İlk defa John Kerry’nin seçim kampanyasında görev aldı. Sonra da Obama’nın… “Evet yapabiliriz (Yes We Can)” ifadesini bulan ve Obama’nın kampanyasının temel sloganı haline getiren kişi. Obama kendisini beynini okuyan adam olarak tarif ediyor. Seçim kampanyasında 2-3 saatlik uykularla idare etti. Bir ara Hillary Clinton’ın resmi önünde yaptığı çocukça hareket ile anıldı. Bugün Beyaz Saray’da çalışıyor ve seçim döneminde olduğu gibi Obama’nın metin yazarlığını yapıyor. İleride senaryo ya da kitap yazmayı planlıyor. Obama ile yaşadığı tecrübenin büyüyüp adam olmak için çok güzel bir fırsat olduğunu düşünüyor.


Mehmet Lütfi Arslan'ın Yazısı.