Yunanistan son dönemde Müslümanlarla ilgili yoğun bir gündem yaşıyor. Polisin bir göçmene ait Kur’an’ı yırtması ile başlayan olaylar bir türlü dinmek bilmedi. Geçenlerde yapılan protesto gösterisi bir anda polisle çatışmaya dönüştü. 46 protestocunun tutuklandığı gösteri sanki bir tertibin fitilini ateşlemeye yetti. Son gelen haber maskeli şahıslar tarafından bir mescidin kundaklandığı şeklindeydi. Bu işlerin nereye gittiğini anlamak için kahin olmaya gerek yok. Yunanistan, Avrupa’nın giriş kapısı. Dolayısıyla çoğunluğu Müslüman olan mülteciler Avrupa’ya buradan giriş yapıyorlar. Bu Yunanistan’ın İslam ile ilişkisini bambaşka bir boyuta taşıdı.

Yıllardır içindeki Türk azınlığa “siz Türk değil Müslüman Yunanlısınız” şeklinde yaklaşan Yunanlıların bu hesabı artık tutmayacak gözüküyor. Farklı milletlerden gelen göçmenlerin talepleri Yunanistan’ın İslam’la ciddi anlamda yüzleşmesi sonucunu doğuracak. Herkül Miras’ın yazılarından öğrenmiştik; Atina’yı sarsan gençlik olaylarındaki temel sebep on yıllar içerisinde gelişen dozu kaçmış fazla özgürlük anlayışı idi. Dükkânları yağmalayan, binaları işgal eden öğrencilere özgürlük adı altında dokunamayan Yunan polisinin Müslüman göçmenlere gösterdiği şiddet antik Yunan site devletindeki vatandaşlarla köleler ayırımını hatırlattı bize.

Şimdiden uyaralım; AB üyesi olmak kolay değil, her şeyi Türklere yıkıp aradan sıyrılamayacaklar bu kez. Diğer üye ülkelerin yaptıkları gibi oturacaklar kendilerine ait bir İslam versiyonu (!) üzerinde çalışacaklar. Ne diyelim, kolay gelsin; Müslümanlara da camileri şimdiden hayırlı olsun.


Mehmet Lütfi Arslan'ın Yazısı.