Yaz geliyor, GENÇ’te neler var, hareket var mı? (Osman Seran)

Osman Bey merhabalar öncelikle. Haziran ayıyla birlikte yaz tatili gündeme gelmiş oldu. Lakin daha önceki senelerde de bildirdiğimiz gibi, GENÇ’te tatil olmuyor, tadil oluyor, yaz deyince Mehmet Dinç Ağabeyimizin şu çağrısı geliyor aklımıza: “Gelin biz bu sene yaz tatili demeyelim de yaz tadili diyelim. Yaz ayları boyunca kendimizde eksik gördüğümüz özellikleri tamamlamaya, yanlış gördüğümüz davranışları düzeltmeye çalışalım. Kazanmak istediğimiz alışkanlıkları kazanalım, öğrenmek istediğimiz bilgileri öğrenelim.” Hâsılı, GENÇ’te bu sene de çeşitli sosyal etkinlikler olacak, kamplar yapılacak, yurt dışı projeleri söz konusu, takipte kalmanızı tavsiye ederiz.

Yazarlığımı, üslubumu geliştirmek istiyorum, hangi kitapları okumalıyım? (Meryem Durat)

Meryem Kardeşim, zor bir soru sormuşsun, çünkü bu tür soruların genel cevaplarından ziyade özel cevapları olduğunu düşünürüm. Kişiye özel tavsiyeler daha faydalı oluyor, bunu GENÇ Dergisi’ne gelip giden genç arkadaşlarımız üzerinde yakından görüyoruz, arkadaşlarımızla birebir görüşmelerimiz ve yönlendirmelerimiz sonucunda çok güzel neticeler alabiliyoruz. Durum böyle. Lakin, böyle güzel bir derde düştüğünüz için sorunuzu cevapsız bırakmak da içime sinmiyor Meryem Hanım. O yüzden, sizin şahsınız vesilesiyle GENÇ okuyucularına Abdülhak Şinasi Hisar’ın kitaplarını tavsiye etmiş olayım. Türkçesinin güzelliğine doyamayacaksınız, büyük bir ustanın kaleminden üslup nedir görmüş olacaksınız, benden söylemesi...

Afrika’ya gidecek gençler ne zaman belli olacak? (Salih Soydan)

Konuya vâkıf olmayanlar için açıklamakta fayda var: Dört senedir Uluslararası GENÇ Derneği dünyanın çeşitli yerlerine, özellikle Afrika’ya genç arkadaşlarımızı gönderme konusunda öncülük ediyor. Bu sene de, kısmet olursa Ramazan ayında yeni bir yolculuk söz konusu. Başvurular yapıldı, talihlilerin açıklanması bekleniyor. Hâsılı, Salih Bey, şu satırların yazıldığı demlerde “Gönüllü Yaşıyoruz, Kıtalar Aşıyoruz” projesi kapsamında Afrika’nın çeşitli ülkelerine gidecek olan genç arkadaşlarımızın listesi açıklanmamış bulunuyor. Sizler gibi bizler de heyecanlıyız, bakalım bu seneki nasipli dostlarımız kimler olacak. Sonuçları sitemizden takip edebilirsiniz...

Frekansımı Buldum: GENÇ

Ahmet Ünal

Genç Dergisi ile yaklaşık 4 sene önce tanıştım. Her ay ilgi çekici kapağı ve dosya konusuyla karşıma çıkıyor, bu da haliyle beni kendisine çekiyordu. Dergiyi açıp sayfaları çeviriyor “burası tam benlik” dediğim yerleri okuyordum. Okudukça fark ettim, “benlik” sayfalar çoğalmaya başlamıştı. Aslında derginin her sayfası bana özel olarak yazılmış birer mektuptu. Şöyle ki; hangi sayfayı açıp okusam bana derdimi sormadan derman oluyor, tavsiyelerde bulunuyordu. Her sayıda “aslında ben bunu arıyordum” dediğim yazılarla buluşuyordum. Artık sadece birkaç sayfa değil derginin tamamı “tam benlik” olmuştu. GENÇ’i bir rehber, yol haritası olarak görmeye başlamıştım. Dünyadan habersiz, umursamaz bir genç yerini; olan bitenden haberdar, davranışları olgunlaşmış dertli bir gence bırakıyordu. Kısacası yıllardır cızırtılı çalan radyo, frekansını buluyordu. :) GENÇ ile tanıştıktan sonra, katıldığım gönüllü buluşmalarıyla ona olan ilgim daha da arttı.

İstanbul’da bir üniversite kazanıp artık GENÇ ile iç içe olmak istiyordum. Rabbime hamdolsun öyle de oldu. Üniversiteyi kazanıp İstanbul’a geldiğimde 3 yıldır beslendiğim muhabbetin kaynağına ulaşmıştım. GENÇ Dergi’yi daha yakından tanıyıp daha fazla benimsedim. Şimdi ise her zaman GENÇ’le olmanın tarifsiz mutluluğunu yaşıyorum. İyi ki varsın GENÇ!

Ruhumuz GENÇ Kalıyor!

Betül Kamer

GENÇ ailesinin altı senedir bir üyesiyim. Üniversite döneminin ilk yıllarında kampüste bulmuş olduğum bir derginin peşinden gitmemle serüvenim başladı. Günümüzün modern dünyasında insanların birbirinden giderek uzaklaştığı, dostluğun ve değerli arkadaşların az bulunduğu bir dönemde uzun süren bir arayışın sonunda GENÇ ile tanıştım. Bu nedenle GENÇ ailesi ile tanışmamı çölün ortasında akan suya benzetirim. GENÇ ailesin bir parçası olmak çölün içinde kana kana su içmektir. GENÇ Gönüllü buluşmaları ve şenlikler vesilesiyle kendimizi yenileme fırsatı buluyor ve güzel insanlarla tanışıyoruz. Çöl haline gelen dünyamızda GENÇ ailesinin bir üyesi olmak, buluşmalar vesilesiyle sudan içmemizi ve GENÇ kalmamızı sağlıyor. Zamanın hızla geçtiği şu günlerde seneler geçse bile ruhumuzun GENÇ kalacağı bir aile olduğumuzu düşüyorum.


Süleyman Ragıp Yazıcılar'ın Yazısı.