Balkanlar Gergin!

Balkanlarda yükselen tansiyon endişe kaynağı olmayı sürdürüyor. Pek çok yumuşak karnı olan bölgede özellikle Makedonya’daki gelişmeler ön plana çıkıyor. Enerji meselesi bölgenin karıştırılmak istenmesinin arkasında en önemli neden olarak gösteriliyor. Makedonya’daki hükümet krizinin ardından Rusya ve Türkiye’nin başını çektiği ‘Türk Akım’ projesini engellemeye çalışan Batılı ülkelerin yer aldığı öne sürülüyor.

Vatikan Filistin’i Tanıdı!

Katolik mezhebinin merkezi sayılan Vatikan’ın Filistin devletini resmen tanıması siyasi çevrelerde “tarihi” olarak yorumlandı. Ancak bu ‘‘tarihi” adımının neye karşılık geldiğini, Vatikan ile İsrail arasında ne gibi bir pazarlık unsuru olarak kullanılacağı sorusu da gündeme gelmedi değil.

Batı Kaygılıymış!

Ankara ile Riyad arasındaki uzlaşı Batı dünyasında endişeli bir gelişme olarak yorumlandı. İngiliz Independent Gazetesi’nde yayınlanan bir haber analizde Türkiye ile Suudi Arabistan’ın Suriye’de Esed rejimine karşı ittifak kurmasının Batı’yı kaygılandırdığı dile getirildi. Batı’nın bu kaygısını anlamak zor değil. Türkiye’nin bölgede ağırlığını göstermeye başlaması tabi ki endişe kaynağı olarak görülüyor Batı dünyasında.

İngiltere’de İslam Yasası!

Seçimlerden sonra İngiltere Başbakanı David Cameron’ın ilk icraatı ülkede “İslam yasası” çıkarmak oldu. Yasa kapsamında “başkalarını etkileyecek grupların ülkeye alınmaması” öngörülüyor.

Mısır’ın Zalimleri İş Başında!

Mısır Adalet Bakanı Mahfuz Sabır: “Mısır’da çöpçü çocukları yargıç olmaması gerekir.” Mısır’ın demokrasiyi hazmetmesi için daha kaç fırın ekmek yemesi gerektiğini gösteren küçük bir misal.


Beytullah Demircioğlu'ın Yazısı.