Kadir Bekâr

Tüm zamanların en iyisi… Kelebek gibi uçar, arı gibi sokar… Boks tarihinin gelmiş geçmiş en büyük boksörünün hayatını, daha önce yayınlanmamış birçok fotoğraf, video ve ses kayıtları ile dinlemek ve izlemek isteyenler için güzel bir arşiv belgeseli.

Yapım yılı 2014 olan ve tüm zamanların en iyi boksörü ve sporcusu ünvanını almayı sonuna kadar hak eden boksör Muhammed Ali’nin hayatını anlatan belgeselin uygulayıcı yapımcıları John Battsek ve Simon Chinn’dir. Yapımcı koltuğunda George Chignell’in oturduğu belgesel filmin senaristliğini ve yönetmenliğini ise Clare Lewins yapmaktadır.

Belgesel filmde, şampiyonun uzun süre danışmanlığını yapan Gene Kılroy, erkek kardeşi Rahaman Ali, antrenörü Angelo Dundee, kızı Maryum ve Hana Ali, imaj danışmanları George Lois ve Carl Fischer, oğlu Muhammed Ali Jnr, boksör George Foreman, eski eşi Veronica Porche, Mıke Tyson, Joe Frazier’ın oğlu Marvis Frazier gibi birçok tanınmış isim, şampiyon Muhammed Ali ile olan hatıralarını, duygu ve düşüncelerini paylaşmaktadırlar.

Daha önce hiçbir yerde yayınlanmamış ses kayıtlarını da içeren belgesel, Muhammed Ali’nin hatıralarını, hayallerini, siyahi insanların o günün Amerika’sında çekmiş oldukları sıkıntıları, Elijah Muhammed ve Malcolm X’i, İslam dinini seçişini, Henry Cooper, Sony Liston, George Foreman gibi birçok boksörü devirmesi gibi konuları da derinlemesine ele alıyor.

Şampiyonun, kızı Maryum Ali ile arasında geçen ses kaydı, belgeselin en hoş ve dikkat çeken kısımlarından biriydi.

“-Maryum.

-Efendim.

-Artık 11 yaşındasın, üniversiteye gitmek istiyor musun?

-Evet.

-Ne yapmak istiyorsun? Allah’ın yaptığı her şeyin bir amacı var. Ağaçların bir amacı var. Bir ineğin amacı nedir?

-Bize süt verir.

-Peki Güneş’in amacı ne?

-Bize ışık ve sıcaklık verir.

-Allah’ın yarattığı her şeyin, ineklerin, atların, Ay’ın, Güneş’in, karıncaların her şeyin bir amacı var. Peki senin amacın ne? Sen bir insansın. Allah Güneş’e bir amaç verdiyse, insanların da bir amacı vardır. Hayattaki amacını henüz biliyor musun?

-Evet

-Herkesin bir amacı varsa, senin amacın ne?

-İnsanların iyi hissetmelerini sağlamak ve onları iyileştirmek.

-Güzel, çok güzel Meryum.”


GENÇ'ın Yazısı.