Fatma Betül Yıldırım

Geçtiğimiz ay “Genç Gönüllü Kızlar Türkiye’nin Dört Bir Yanında’’ diyerek sizlere seslenmiştik. Bu ay da Türkiye genelinde 17 ilde bulunan temsilciliklerimizden gelen haberleri sizler için derledik.

* Zonguldak: Kalbî ve bedenî hastalıklara şifa niyetine Gülsevenler Derneği’nde Kur’ân-ı Kerim Tilaveti programı düzenlendi. Tilavetin akabinde Kur’ân’ın dil ile okunurken, kalp ile hissedilmesi ve akıl ile birleşip düşünce ve davranışlarımızın Kur’ân ile şekillenmesinin gereği üzerine sohbet edilip hâlleşildi.

* Bursa: Eğitim Gönüllüleri Derneği’nin de katkılarıyla Çanakkale ve İstanbul’a geziler düzenlendi. Ayrıca dernek binasında lise öğrencilerine yönelik Arapça kursu vererek liseli kardeşlerimizin eğitimine yardımcı olduk.

* Kayseri: Ebedî Gençlik Kulübü ile birlikte Kayseri’nin unutamayacağı, kalplere ve akıllara yeniden kazınan “Mavi Marmara Sempozyumu” düzenlendi. Bir diğer programda ise Ulya Tunçinan Hanımefendi’den “Kalbin Sırları” konusu ile ölü kalpler, hasta kalpler ve gafil kalpler dinlenip bu kalbî hastalıkların reçetesinin neler olabileceği hususunda hasbihâl edildi.

* Çanakkale: İrfan Akademisi ve Doğu-Batı Topluluğu’nun da katkılarıyla GENÇ’in olmazsa olmazlarından Gençlik Şöleni’ne ev sahipliği yapıldı. Çanakkale’nin en büyük salonu olan İçdaş Kongre Merkezi’nde gerçekleşen şölen Çanakkaleliler’den yoğun ilgi gördü. Doç. Dr. Muhammed Erat’ın konuşmalarının ardından sahneyi, nağmeleriyle Yusuf Goncagül ve stand-up gösterisi ile Bekir Develi devraldı.

* Erzurum: Genç Gönüllü Kızlar gönüllü buluşmalara devam ediyor.

* İstanbul: Mayıs ayı dolu dolu geçti. “1 zaman 1 insan 1 mekan” adlı etkinliğimizde Ahmet Cevdet Paşa’yı ele aldık. Aynı zamanda kitap kritiğimizde de Ahmet Cevdet Paşa’nın “Sultan Abdülhamit’e Arzlar” kitabını inceledik. Liseli kardeşlerimiz için ise Gazanfer Ağa Medresesi’nde anneler gününe tevafuk eden 10 Mayıs tarihinde “Müminlerin Anneleri” konulu bir panel düzenledik. Bir de, Tacirler Eğitim Vakfı İmam Hatip Ortaokulu’na ziyarette bulunduk. Son olarak Rabia Christine Brodbeck Hanımefendi’nin teşrifleriyle gerçekleştirdiğimiz “Ağla” kitabını Gazanfer Ağa Medresesi’nde kritik ederek dönemimizi sonlandırmış olduk.

Yeni dönemde de derdimizi tazelemek için bizler burada olacağız. Bizimle irtibata geçmek isterseniz adresimiz şuradadır: genchanimlar@gmail.com Yine yeniden görüşebilmek duasıyla.


GENÇ'ın Yazısı.