Düş Sokağı Sakinleri

Genç şölenlerinden de tanıdığımız Murat Çelik ve arkadaşı Murat Yılmazyıldırım kurdukları Düş Sokağı sakinleri adlı grupla profesyonelliğe adım atıp ilk albümlerini çıkardılar. Aynı yıl İstanbul uluslararası anlamda dev sanatçılara ev sahipliği yaptı. Michael Jackson`dan Madonna`ya, Metallica`dan Don Bon Jovi`ye kadar birçok sanatçı İstanbul`da konser verdi.

Çalkantılar Yılı

Ülkemizin içini karartan birçok olay yaşandı. Cumhurbaşkanı Turgut Özal görevi sırasında vefat etti. Mustafa Kemal Atatürk`den sonra görevi sırasında ölen ilk cumhurbaşkanı Turgut Özal`ın vefatından sonra Süleyman Demirel’in Cumhurbaşkanı olmasıyla birlikte Tansu Çiller ilk bayan başbakanımız oldu. Gazeteci Uğur Mumcu öldürüldü. Eşref Bitlis Paşa helikopter kazasıyla öldü. Madımak-Bingöl-Başbağlar gibi milletin birbirine düşman olmasına sebep olan olaylar yaşandı. Ekonomik sıkıntılardan ötürü 500000 lik banknot tedavüle çıktı.

Dostun Bahçesinde Bir Gül

Nesebi Peygamber (s.a.v.) Efendimize dayanan Allah dostu, büyük zatlardan Seyyid Muhammed Raşit Erol 1993 yılında vefat eder. Siirt`in Baykan ilçesine bağlı Siyanüs köyünde doğmuş ve daha sonra hayatının sonuna kadar ikamet edecekleri Adıyaman ilinin Kâhta kazasının Menzil köyüne yerleşmişlerdir. Bölgedeki yaygın bir gelenekten dolayı Seyda ismiyle anılan Seyyid Muhammed Raşit Hz`nin baba ve dedeleri ilim ve tasavvuf ehli olup Bilvanis Seyitlerindendir. Hayatını ibadet ve hizmete adamış, pek çok kişi tarafından ziyaret edilmiş, sürgün görmüş, hicret etmiş, suikasta uğramış olan Seyyid Muhammed Raşid Erol ilmin önemini şöyle açıklamıştır: “Ey Allah`ın kulu! Bir talebe yetiştirmek bin kişiyi sofi yapmaktan efdaldir. Hele o talebe varisül enbiya olursa... Siz dininizi beldenizde bulunan en büyük âlimlerden öğreniniz. Herkesten fetva sormayınız. Çünkü memlekette fetva verecek kimse çok azdır. İlimle meşgul olan kimse, dünyada en güzel iş ile meşgul oluyor. İlim olmadığı zaman cehalet olur. Cahilin abidi de sofisi de hüsrandadır.” Muhammed Raşit Erol Hz`nin hayatını daha ayrıntılı öğrenmek isteyenlere Dr. A. Selahaddin Kınacı`nın hazırladığı “Gül Nesil 63 Yıl” isimli kitabı tavsiye ediyoruz.

Şampiyonlar Ligi

Galatasaray futbol takımı, Machester United`ı eleyerek şampiyonlar ligine katılan ilk Türk takımı oldu. Ümit Aktan`ın TGRT televizyonunda canlı yayında Arif`in uzaktan attığı golü anlatırken “Değil kaleci Şımaykıl, dünyanın bütün Maykılları gelse kurtaramaz bu golü” cümlesi o yıllarda çocuk olanların hepsini etkilemiş olsa gerek ki bir anda Galatasaray taraftarlarında muazzam artış görülmüştü.

Sır Perdesi

The X Files dizisi yayınlanmaya başlandı. Bilim kurgu dizisi olmasına rağmen metafizik konulara da değinmesiyle oldukça merak uyandıran bu dizi Türkiye`de gösterildiği kanalları reyting rekortmeni yapmıştı. Bu diziyi alamayan bir özel kanal, Türk versiyonu olan “Sır Perdesi” isimli bir diziyi üretti. O da X-Files`ın yokluğunda oldukça çok izlenen bir dizi haline geldi.

Başbağlar

Mesut Çakmak`ın unutulmaz eseri “Başbağlar” gönlümüzdeki yerini o yıl almıştır. 1993`teki Sivas Olayları`nın hemen ardından gerçekleştirilen Başbağlar köyü baskını için bestelenen ve kasete ismini veren “Başbağlar” çalışması hem eleştirel yaklaşım, hem de geleneksel türkü formunun devamı olması açısından kayda değerdir. Lakin o katliamdan geriye sadece bu türkü/ağıt kalmış, aradan yıllar geçmesine rağmen failler bulunamamış, o yıllarda oluşturulan kaos ortamı ile öldürülen bu 33 can kimvurduya gitmiştir

Şehit Köprü

Bosna-Hersek`teki tarihi köprü Mostar, Bosnalı Sırpların tahribatının ardından 1993`te Hırvat tankları ile yıkılır... Yüzyıllar boyunca hoşgörü ve kültürel çeşitliliğin sembolü olan köprü, şehrin Müslüman ve Hırvat kesimini birbirine bağlıyordu. Köprünün yıkımı, Mostar`ın kültürel bir miras oluşunun reddedilmesi anlamına da geliyordu. Mostar Köprüsü Neretva Nehri üzerinde Mimar Sinan`ın öğrencisi Mimar Hayreddin tarafından 1566 yılında inşa edilmişti… Yıkılan köprü Türkiye`nin de desteği ile yeniden yapılmış ve 2004 yılında kullanıma açılmıştır. İnsanı insana, gönülleri birbirine bağlayan köprüler her daim yıkılacak ve yine her daim bıkmaksızın yeniden imar edilecektir.

13 Eylül 1993

13 Eylül 1993 yılında Oslo İlkeler Anlaşması imzalanmıştır. Anlaşma aslında Filistin halkının büyük çoğunluğu tarafından kabul edilmemiş, halk masaya oturanları Filistin`in haklarından taviz verdikleri gerekçesi ile eleştirmiştir. Sorunları masada çözmek isteyen FKÖ ile askeri alanda çözüm arayan Hamas arasında ayrılıklar ciddi ölçüde artmıştır. İsrail aslında bu anlaşma ile kendisini devreden çıkarıp Filistinlileri birbirine kırdırmayı planlamış, böylece “barış yanlısı” sıfatı ile uluslar arası platformda kendisine yeni bir rol biçmiştir. Yine 1993 yılında, yıllarca Filistin Kurtuluş Örgütü`nün yönetiminde yer alan ünlü şair Mahmud Devriş, bu görevinden Oslo anlaşmasını protesto etmek için ayrılmıştır. Şair anlaşmanın adil olmadığını ve gelecekte böylesi bedbaht bir olayın sorumlusu olarak anılmak istemediğini ileri sürmüş ve Yaser Arafat`ı eleştirmiştir.

İlk Kez Teneceki

İbrahim Tenekeci ismi bir dergide ilk kez bu yıl görülür. Kardelen dergisinde Arif Dülger`in yönettiği Genç Kalemler köşesinde yayınlanır şiirleri… Daha sonra 1993 yılının sonbaharında, Dergâh dergisine bir mektup eşliğinde başka şiirler gönderir. Birkaç gün sonra Mustafa Kutlu Hocamız cevap yazar kendisine. Bu mektuptan cesaret alarak, yeni şiirleri ile Dergâh dergisinin bürosuna uğrar ve bir daha oradan hiç çıkamaz…

İLAM Kuruldu

Hüdayi vakfı, ilim hayatımıza katkı sağlamak adına 1993 yılında kısa adı İLAM olan İlmi Araştırmalar Merkezi`ni kurmuş ve çok sayıda akademisyen ve araştırmacının yetişmesine vesile olmuştur. Bu hizmet 1995 yılından itibaren Çilehane İlmi Araştırmalar Derneği`ne bırakılmıştır. Halen bu hizmet, söz konusu dernek tarafından yürütülmektedir. İlam faaliyetleri için www.ilamonline.com adresine başvurabilirsiniz.

Kelebekler Sonsuza Uçar

Uluslarası gişelerde şindler`in Listesi, Jurassicpark, Carlito`nun Yolu gibi filmler gösterime girerken Türkiye`de İskilipli Atıf Hoca/Kelebekler Sonsuza Uçar filmi gösterime girdi. Bu film İskilipli Atıf Hoca`nın hayat hikâyesiyle birlikte şapka kanunu konusundaki tutumuyla da halkın beğenisini kazanmıştır.

Sokaklar Bomboş Sen de Atariyle Coş

Şevket Altuğ`un sesinden hatırladığımız “sokaklar bomboş sen de atariyle coş” reklamı ülkemizde büyük etki bıraktı. Mortal Kombat, Street Fighter, Tekken gibi efsane atari oyunlarının çıkmasıyla birlikte atari salonları mahallelerimizin köşe başlarını tuttu. Alışveriş merkezlerinde sinema salonlarından büyük atari salonları yer alır oldu.

Godot`u Beklerken

Amerikalı muhalif eleştirmen, sinemacı, tiyatro yönetmeni, öykü-roman yazarı ve insan hakları savunucusu Susan Sontag, 1993`te Saraybosna`da "Godot`u Beklerken" isimli oyunu sahneleyerek tüm dünyanın gözünü Bosna’da yaşanan olaylara çeker. Yaşamı boyunca aktif bir insan hakları savunucusu ve savaş karşıtı olarak çalışan Sontag; "Başkalarının Acısına Bakmak" kitabında, savaş fotoğrafçılığının misyonu ve başkalarının acılarına karşı duyarlı olmak üzerine eleştirilerini dile getirmiş ve şöyle bir tespitte bulunmuştur: "Ne kadar çok sempati duyarsak, acılara yol açan gelişmelerde bir suçumuz olmadığı hissine kapılmamız da o kadar kolaylaşır."


Ayşegül Genç'ın Yazısı.