GENÇ Dergi binasında Ocak ayı itibariyle faaliyete geçen, birkaç ay içerisinde eksiklerini giderip büyük açılışını gerçekleştiren GENÇ Kitap Kafe çok olumlu dönüşler alıyor. Yıldız Ramazanoğlu, Ali Ayçil, Tarık Tufan, Bülent Akyürek, Ahmet Turan gibi değerli yazarların - şairlerin konuk olduğu açılışa yüzlerce kişi katıldı. Okurlarıyla bol bol fotoğraf çektiren ve kitaplarını imzalayan yazarların temennileri, kafenin bir kültür merkezi olması ve çokça insanın istifade etmesi yönündeydi.

Bu güzel atmosferde gelen misafirlerin de hoşnutlukları yüzlerinden okunuyordu…

Kafenin açılışı birçok sitede haber yapıldı, duyurulara eklenildi… Öyle ki Hürriyet Gazetesi bile yazdı.

Bu da gösteriyor ki kafe, bundan sonra yapacağı güzel kültürel aktivitelerle kendisinden çokça söz ettirecek. Yaz da geliyor. Öyle görünüyor ki yeni söyleşiler, imza ve anma günleri, edebiyat-kültür sanat-müzik etkinlikleri bizleri bekliyor…

Liselilere Kısa Film Çağrısı!

İstanbul Erkek Lisesi’nin bu yıl yedincisini düzenlediği, lise öğrencileri arasında düzenlenen “tek ulusal kısa film yarışması” olan Liseler Arası Kısa Film Yarışması tüm lise öğrencilerini film çekmeye çağırıyor. Geçtiğimiz yıl ülkenin dört bir yanından 114 kısa filme ev sahipliği yapan yarışmanın bu yıl ki jürisi birçok oyuncu, senarist, yönetmen, eleştirmen ve öğretim üyesinden oluşuyor. Birinci seçilen filme HD kamera, ikinciye dijital fotoğraf makinesi, üçüncüye IPOD ve mansiyon olarak DivX DVD oynatıcının verileceği yarışmanın ödül töreni, Haziranın ilk haftası yapılacak. Katılım şartları, ön başvuru ve bilgi için ielsinema.com adresini tıklaman yeterli. Son katılım tarihi 10 Mayıs. Acele etsen iyi olur.

Sandık’tan Çıkan Müzikler

Hayko Cepkin Türkiye’de özgün müzik yapan nadir isimlerden birisi. Garip görünüşünden daha çok notlarla dalga geçişinden çıkan güzellik dikkati çekiyor. Bu önemli ses, geçtiğimiz aylarda sevenlerine hoş bir albüm hediye etti. Sandık adını taşıyan albüm, insan doğasındaki varoluş ve yok oluşu anlatılmaya çalışılıyor. Sözler Hayko’ya ait. Müzikler hoş. Dinlenesi, genç bir albüm…

Korsana inat alınıp dinlemek gerek. Hatırlayacaksınız; Hayko Cepkin, geçtiğimiz Ramazan’da TRT için, Mevlana’nın dizelerinden oluşan ve birçok ilahi ve Cem Karaca yorumu olarak da hayatımıza yerleşmiş olan “Demedim” eserini yeniden yorumlamıştı.

Neler Dinlesek? (Her telden)

Sahtiyan – Sahte

TikTak - Vazgeçme

Derin Soylu - The Starlet`s Stargazing

Hayko Cepkin – Balık Olsaydım

Farid Farjad - Robabeh Jan

Münir Nurettin Selçuk - Beni Kör Kuyularda

Ahmet Kaya – Diyarbakır Türküsü

Grup Yorum - Uçurtmayı Vurmasınlar

Parça isimlerini Google’a yazıp gereksiz sitelerle uğraşmak istemiyorsanız sevgili fizy.com adresini ziyaret edin. İyi dinlemeler.

İnternet Kullanıyor musun?

Büyük çoğunluk bu soruya ‘evet’ diyecektir sanırım. Devir internet devri malum. şirketler yaptıkları kampanyalara özel siteler kurmaya başladı. Kızmızakoş, mutlubiran vs vs.. Toplama siteler de çoğalıyor. İnternet sitelerinin artışı, toplama siteleri çok cazip kılıyor. Facebook, dünyada önce gelen üç ‘dev’ sitenin birleşimidir. (Youtube, MySpace, Deviantart). O yüzden 400 milyondan fazla kullanıcısı var. Kendi alanında hizmet veren şeyleri tek çatıda topluyorsunuz yani. Dergilik de öyle mesela. Unutma, ya kitleye oynarsın, ya da hedef kitlede yerini alırsın. Fikrini paylaş, ekibini kur ve gerçekleştir. Devir internet devri.

Çocuklar Bizim!

5 ay önce “çocukları önemseyen, tabii inek sütünü seven site” sloganıyla yayına başlayan cocuklarbizim.com sade, hoş bir çocuk sitesi. Ekip; “Biz, çocukları ve eğitimlerini önemseyen birkaç gönüllüyüz. Burada, değerler eğitimi alanında emek veren herkese kaynak bulma anlamında yardımcı olmaya çalışıyoruz...” diyor. Sitede çocuklarla ilgili her şey var. Çocuk dergileri, çizgi filmler, çocuk kitapları vs… Çocuk sitesi bakımından boşluğu doldurmada etkin rol oynamasını ümit ediyoruz sitenin ve bu gönüllülerin. Bu alanda da sanal bir şeyler yapılmalı. Ne de olsa Çocuklar da Bizim!..

Hasan Nail Canat’ı Unutmayalım

41 yıllık sanat hayatında birçok başarıya imza atan ve 2004 yılında aramızdan ayrılan tiyatrocu Hasan Nail Canat, oğulları ve torunları tarafından kurulan sitede yad ediliyor. Canat’a ait her şeyi bulabileceğiniz site, usta sanatçının dostlarının ellerinde bulunan bilgi, belge, resim veya videoları paylaşmaya davet ediyor. Ayrıca sitede Canat’ın dostlarının hakkında yazıklarını şeref Defteri bölümünden okuyabilir, siz de bu usta isim hakkında düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz. hasannailcanat.com


Yavuz Selim Güneş'ın Yazısı.