11 Eylül

George W. Bush Amerika Birleşik Devletleri`nin 43. başkanı oldu ve dünya hiç düzelmeyecekmişçesine bozulmaya başladı. 11 Eylül günü New York`taki Dünya Ticaret Merkezi kulelerine ve Pentagon’a kamikaze saldırı düzenlendi. Bu saldırılarda hiç Yahudi ölmedi. (Oysa binalarda 3000 civarında Yahudi`nin çalıştığı biliniyor) Saldırıları Usame Bin Ladin önderliğindeki El Kaide terör örgütü üstlendi. Ve çok geçmeden ABD`nin Afganistan işgali başladı. Ancak hala Usame Bin Ladin yakalanmadığı için işgal sürüyor.

Ekonomik Kriz

Milli Güvenlik Kurulu aylık olağan toplantısında Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer Başbakan Bülent Ecevit`e anayasayı fırlattı. Bu olay piyasalarda deprem etkisi yarattı. Birkaç saat içerisinde Merkez Bankası’ndan yaklaşık 5 milyar dolar çekildi. Ve 2001 ekonomik krizi resmen başladı. Türkiye hasta adam konumuna Bülent Ecevit, Devlet Bahçeli ve Mesut Yılmaz koalisyonu ile yeniden düştü. Ekonomiyi düzeltmek için Kemal Derviş süper ekonomi bakanı olarak transfer edildi.

"Geçemeyeceksiniz"

Yönetmenliğini Marwan Algul`un yaptığı “Geçemeyeceksiniz” isimli film 2001 Dubai Festivali`nde en iyi belgesel ödülünü alır. Elindeki küçük taşla büyük bir tanka meydan okuyan Faris adlı bir çocuğun kısa hayat öyküsünü anlatan belgesel yalın anlatımıyla ve kurgusuyla dikkatleri çekmiştir.

Uzay Turisti

Uzay Turisti Amerikalı zengin Dennis Tito uzay yolculuğuna başladı. Dünyanın ilk uzay turisti olan Tito bu iş için Türkiye`deki krizi çözecek miktarda para döktü.

Hip Hop

Rap sanatçısı Ceza, Nefret isimli grubuyla “Anahtar” albümünü çıkardı. Aynı yıl yine bir rapçi olan Sagopa Kajmer silahsız kuvvet mahlasıyla “Sözlerim Silahım” albümünü yaptı. Bunlar Türkiye`de rap ve hiphop müzik kültürünün ilk hareketleriydi. 2010 yılına geldiğimizde gençlerin yarısından çoğu rap müzik dinliyor ya da ilgileniyor ve kendi albümlerini yapmaya çalışıyorlar.

103 Öykücü

Ömer Lekesiz 2001 yılında “Yeni Türk Edebiyatında Öykü” isimli eserinin 5. cildini de yayınlar. Eserin ilk cildi 1997`de yazılmıştır. Yeni Türk Edebiyatında Öykü, Türk öykücülüğünün en zengin kaynaklarından biridir. Bu çalışmada Nabizade Nazım`dan, Cemal Şakar`a kadar, son bir asırlık dönemde Türk öykücülüğüne emek vermiş 103 öykücünün, hayatları, öykü anlayışları, bir öyküleri ve bu öykülerinin çözümlemesi yer almıştır. Ömer Lekesiz Yeni Türk Edebiyatında Öykü adlı çalışmasıyla Türkiye Yazarlar Birliği 2001 Yılı Edebi Tenkit Ödülü`nü de kazanmıştır.

20 Milyon Lira

20 milyonluk banknot tedavüle girdi. Bu banknot krizin simgesi haline geldi ve devalüasyon anlamına gelmekteydi.

`İslam Art and Architecture`

2001 yılında İslam mimarisinin estetiğini yirmi iki Batılı akademisyen `İslam Art and Architecture` adlı kitapta anlatmıştır… Eser İslam coğrafyasındaki tarihsel seyri izleyerek, sanat anlayışının bu coğrafyada geçirdiği değişiklikleri gözler önüne sermiştir. Binden fazla fotoğraf, eskiz ve haritanın bulunduğu eser geçtiğimiz günlerde dilimize “İslam Sanatı ve Mimarisi” ismi ile çevrilmiştir. Özellikle Avrupalı mimarların cami ve türbe gibi binalardaki süslemelerin kumpas ve cetvelle yapılmadığını; mozaiklerde ve simetrik detaylarda bambaşka karışık bir sistemin kullanıldığını düşünmüşler, bu düşünce onları İslam sanatı ve mimarisini keşfetmeye itmiştir.

Sigara İçmek Öldürür

Tekel 2001 sigarası hem kalitesi hem de ucuzluğuyla dönemin en popüler sigarası oldu. Zaten kriz yüzünden dertli vatandaşımız Tekel 2001 sigarasını tüttürerek kendini zehirlemeye devam etti.

Prof. Dr. Mahmud Esad Coşan

İlim adamı ve mutasavvıf Prof. Dr. Mahmud Esad Coşan Avustralya`da geçirdiği şaibeli trafik kazası sonucu hayatını kaybeder. Muhterem kayınpederi Mehmet Zahid Kotku Hazretlerinin yanına defnedilmesi istense de zamanın cumhurbaşkanından izin çıkmaz. Bunun üzerine Eyüp`e defnedilir. Esad Coşan hazretleri, yurt içinde ve yurt dışında çok yönlü sosyal faaliyetlerini, tebliğ ve irşad çalışmalarını devam ettirmiş, yazılı, sesli ve görüntülü medyayı kullanarak, vakıflar kurarak, okullar yaptırarak hizmetlerde bulunmuştur. Güzel bir öncü, nazik ve tatlı dilli bir liderdi. İbadetlerimden tad alamıyorum diye yakınan birine, "Tad almak için ibadet etmiyorsun. Borcun olduğu için ediyorsun. Eğer tad istiyorsan ileride tatlıcı var.” diyerek nükteli bir cevap vermiştir. Gurbette vefat etmesi ve ölümünün şaibeli olması yüreğimizi kanatmaya devam etmektedir.

Ya Tahammül Ya Sefer

Mustafa Kutlu`nun ilk kez bir kitabı 2001 yılında yabancı dile (Boşnakçaya) çevrilmiştir. Üstadın yabancı dile çevrilen ilk kitabı olan “Ya Tahammül Ya Sefer”, inandığımız ve uğruna pek çok şeyi göze aldığımız davaları ve dava adamlarını anlatan bir kitaptır. Üstadın son olarak da “Bu Böyledir” ve “Mavi Kuş” eserleri Farsçaya çevrilmiştir.

Alçakça Suikast

Diyarbakır Emniyet Müdürü Gaffar Okkan ve beş koruması silahlı saldırıda şehit edildi. Olayı birkaç örgüt üstlendi ancak olayın iç yüzü hâlâ net olarak çözülebilmiş değil.

Sinema

Yönetmen Peter Jackson`ın Yüzüklerin Efendisi filminin ilk bölümü olan “Yüzük Kardeşliği” gösterime girdi. Film dünyada olduğu gibi Türkiye`de de büyük gişelere imza attı. Aynı yıl Türkiye`de de Yılmaz Erdoğan`ın “Vizontele” filmi gösterime girerek dikkatleri üzerine çekti. Ayrıca “Çağrı” filmindeki Hz. Hamza rolüyle Müslümanların beğenisini kazanan Meksikalı aktör Anthony Quinn öldü.

Katliam

2001 yılında Hollanda hükümeti Srebrenitz’a katliamından kısmen Hollanda`nın sorumlu olduğunu kabul ederek istifa eder. 1995 yılında BM güvencesi altında oldukları gerekçesi ile silahları toplanan Boşnak halk Srebrenica`ya saldırılar sıklaşınca toplanan silahlarını geri almak için Hollandalı komutana baskı yaparlar lakin istekleri reddedilir. Hollandalı askerler bir gece yarısı Bosna`daki BM Barış Gücü Komutan’ından aldıkları emir gerekçesiyle kenti boşaltırlar. 11 Temmuz 1995 günü Ratko Mladiç silahlarından arındırılmış kente hiç zorlanmadan girer ve Sırp askerler Müslüman Boşnakları yollarda, dağlarda hunharca katlederler, cesetlerin kimlikleri tespit edilmesin diye cesetleri parçalayarak sayıları 64’ü bulan toplu mezarlara gömerler. Yapılan zulmü unutmayalım diye yeniden yazıyoruz: Srebrenitz’a katliamı İkinci Dünya savaşından bu yana yapılmış en büyük katliam olarak tarihe geçmiştir. Temmuz 1995`te Sırp güçleri 8 bin kadar Müslüman`ı katletmiştir. En büyük toplu mezardan 700’e yakın ceset çıkarılmıştır.


Ayşegül Genç'ın Yazısı.