Bugün her kim iman adına, İslam adına bir şeyler yapmaya çalışıyor ve o uğurda gayret gösteriyorsa, aynen Musa peygamber gibi, bir yardımcıya ihtiyacı vardır.

Musa Peygamber Firavun’a gidip onu imana davet etmeden önce, Allah’tan bir yardımcı dilemişti: Kardeşi Hz. Harun’u. Çünkü Hz. Harun vesilesi ile destek almak, gücüne güç katmak istiyordu. “Onunla gücümü artır, onunla destekle beni.” (Tâhâ, 31)

Kanaatim o ki; bugün her kim iman adına, İslam adına bir şeyler yapmaya çalışıyor ve o uğurda gayret gösteriyorsa, aynen Musa peygamber gibi, bir yardımcıya ihtiyacı vardır. Yani “kardeş desteği” ve “kardeş gücü” almalıdır. Çünkü içinde bulunduğumuz “acayip zamanlar” bu ihtiyacı her zamankinden daha çok hissettirmektedir.

Peki bu kardeşten kastın sadece “aynı anne ve babadan doğan insanlar” olduğunu söyleyebilir miyiz? Elbette böyle bir şey söz konusu değil. Çünkü ezelî kelamda kardeşlik tanımı başka türlü gelmiş: “Bütün müminler kardeştir.” (Hucurât, 10)

İşte buradan yola çıkarak söyleyebiliriz ki; ben müminim diyen her kişinin, İslam ve iman adına yapılan çalışmalara “bir kardeş” olarak destek vermesi boynunun borcudur. Çünkü Allah bu vesile ile müminlerin gücünü artıracak ve onları birbirleri ile  destekleyecektir. Aksi hâlde, bu devrin iman erleri –yani Musaları- kardeşsiz kalacak ve sıkıntı çekeceklerdir.

Bu bağlamda, bütün faaliyet alanlarıyla birlikte Genç Dergi’yi ve Genç Gönüllüler’i şu zamanın Musalarından biri olarak gördüğümü ifade etmek isterim. Ve GENÇ’e omuz veren, GENÇ’i önemseyen herkesin de Harunluktan bir pay taşıdığına  inanırım. GENÇ’in Harunlarına –yani sizlere- selam olsun…


Süleyman Ragıp Yazıcılar'ın Yazısı.