GENÇ Gönüllüler’den Afrika’ya giden arkadaşlara çok özendim, biz de gidebilir miyiz acaba? (Hakan Saylı)

Hakan kardeşim merhabalar. Çok güzel bir soru sormuşsun, vesilenle bu konuyla ilgili birkaç hususu hatırlatmış olalım:

• Dört senedir GENÇ’te Afrika heyecanı artarak devam etmektedir. Bugüne kadar onlarca genç arkadaşımız yaz aylarında Afrika’nın çeşitli ülkelerine gidip sivil toplum çalışmalarında bulunmuş ve gönüllülüğün bayraktarlığını yapmıştır. Kısmet olursa 2016 senesinin yaz aylarında daha büyük bir katılımla yeniden Afrika seferimiz olacaktır. Bu kutlu sefere şimdiden niyet eden dostlarımızın yaz aylarını beklemeyip sene içerisinde GENÇ’e uğramalarını, irtibatı kuvvetli tutmalarını rica ederiz. Hepimiz hayırda yarışıyorsak eğer, geri kalmayalım, geri durmayalım, her vesileyi bir fırsat bilelim, şimdiden öncü olmaya niyet edelim...

• “Gelecek yazı bekleyemem, içimde büyük bir aşk var” diyenler için de çok güzel bir haberimiz var: Kısmet olursa Kasım ayının sonuna doğru 20 kişiyi bir haftalığına Afrika’nın dört ülkesine göndereceğiz. Gençlik ve Spor Bakanlığı’yla birlikte düzenlediğimiz proje kapsamında dört ülkede dört su kuyusu açmayı hedefliyoruz. “Ben de varım” diyen arkadaşlarımız su kuyularının açılmasında öncü olacaklar, gereken hazırlıkları yapacaklar. Şimdiden gönlüne dert düşenlerin bizlere ulaşmalarını tavsiye ederiz. Duyurular bu ay içinde sitemizden yapılacak, takipte kalın. Detaylı bilgi için proje koordinatörü Hasret Ali Genç ile görüşebilirsiniz: [email protected]


Yorulmayan Dergi: GENÇ Dergi

Halil İbrahim Bozoğlu

Suya bir taş atarsanız, onun açtığı iz dalga dalga yayılarak büyür. GENÇ Dergi de hayatımıza, gençlik denizinin ortasına düşen bir ‘kıymetli taş’ misali girdi ve etkisi hâlâ dört bir yana yayılıyor. Tek kanatlı kuşun uçamayacağı gibi, tek yönlü bir hareket asla muvaffak olamaz. GENÇ Dergi, maddi ve manevi yanlarımıza beraberce hitap ederek, başımızı döndüren dünya girdabında biz gençleri yalnız bırakmamayı hedefliyor ve bunu yıllardır başarıyor. Kalplere hükmedemezsiniz, ancak gözlere hitap edebilirsiniz. Şık ve sempatik tasarımıyla GENÇ Dergi, yarışa rakiplerinden her zaman bir adım önde başlıyor.

Teknoloji ve sosyal medya, kıymetli sözü günlük yaşamımızdan uzaklaştırdı. Sürükleyici bir romanın, bize ufuklar açan ilmi bir eserin neye benzediğini unuttuk. Evet, gençler olarak sabahtan akşama dek yüzlerce satır yazı okuyoruz. Gelgelelim, hepsini toplasak edebi bir eserin bir cümlesi yahut ilmi bir eserin konu başlığı dahi olamaz. GENÇ Dergi, konularına hâkim yazarların kaleme aldığı muhkem yazılarıyla, dergi editörlerinin bir nakkaş titizliğinde hazırladığı metinleriyle, biz gençleri, etrafımızı saran uğultulu söz fırtınalarından sıyırıp kendi sayfalarına çiviliyor, sözün gücünü yeniden kavramamıza vesile oluyor.

Dergiler çabuk yorulur. GENÇ Dergi’nin en sevdiğim yanı, yıllarca nefesi tükenmeden, her yeni sayıya ilk günün heyecanıyla sarılması. Prensiplerinden taviz vermeyen, ama aynı zamanda kendini sürekli yenileyen yapısıyla dimdik ayakta. Gündemin dakikalar içinde değiştiği günümüzde, aylık bir yayın olarak yıllarca popüler ve dinamik kalmak büyük bir başarı. GENÇ Dergi, yerinde sayanların değil harekete geçenlerin dergisi. Haydi durma, sen de harekete Genç!

Sen Bana Ne Yaptın Böyle?

Betül Coşkun

Ay sonu yaklaştıkça yeni sayı heyecanıyla pır pır atıyor kalbim. Hele ayın 1’i dedi mi güncelleme vaktimin bildirimleri geliyor. Ürkek ve merakla dergim bana neler fısıldayacak diye bekliyorum. Benden önce yeni sayı eline geçmiş kimseleri gördüğümde gıpta ile haset arasında gidip geldiğimi gizleyemeyeceğim... GENÇ Gönüllü demek arşın gölgesine talip olmak demek. Düşündüm de arşın gölgesinde de, bana yol gösteren, farkındalığımı arttıran bu güzel dergi olsun yanımda. Dergi elime geçtikten sonra ne mi oluyor? İşte orası anlatılmaz, yaşanır. :)


Süleyman Ragıp Yazıcılar'ın Yazısı.