Kadir Bekâr

Majid Majidi: “İslam ve Peygamber düşmanları dünya insanına yanlış bir İslam ve Peygamber imajı sunuyor, İslamofobi gittikçe yayılıyor, ben istedim ki, doğru, aslına uygun bir Peygamber ve İslam tanıtımı yapalım, bunu da en etkili araç olarak sinema yoluyla gerçekleştirelim.”

Sinema tarihi boyunca Hz. İsa (a.s.), Hz. Musa (a.s.) ve diğer peygamber efendilerimiz ile ilgili 400’e yakın film yapılmış olmasına rağmen âlemlere rahmet olarak gönderilen Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v.) Efendimiz hakkında bir elin parmağını geçmeyecek kadar film vardır. En akılda kalıcı olanı ise yapımcı ve yönetmenlik koltuğunda Mustafa Akkad’ın oturduğu “Çağrı” filmidir.

İran’lı yönetmen Majid Majidi’nin son filmi olan “Muhammed (s.a.v.)” bu alandaki boşluğu doldurmayı amaçlayan bir eser olarak karşımızda duruyor. “Çağrı” filminin yetersiz olduğunu dile getiren Majid Majidi, film ile alakalı şu sözleri söylüyor: “Çağrı filmi, Peygamberimizin (s.a.v.) hayatında en fazla savaşlara önem vermişti ve onları da tam olarak anlatamamıştı. Çünkü Peygamberimiz (s.a.v.) savaşlarda ağaçlara bile zarar verilmemesini emrederdi ve tüm savaşlar savunma savaşı idi. Bunlar ne yazık anlatılamamıştı.”

Filmin Türkiye’deki özel gösterimini izleyen 4 kişiden biri olan Hayrettin Karaman, “Muhammed (s.a.v.)” filminin İslami hassasiyetlere dikkat edilerek çekildiğini söyleyerek şunları ekledi: “Bu çerçevede hassasiyetlere dikkat edildiğini gördüm. Peygamberimizin suretinin doğrudan bir insan tarafından gösterilmemesi gerekir. Bu filmde de bu hassasiyete dikkat edilerek, Efendimiz’in (s.a.v.) yüzünün hiçbir şekilde gösterilmediğini gördüm. Bu film ümmete ve dünyaya ne kazandırır diyerek izlenimde bulundum. Müspet düşünceler vereceği kanaatine vardım. Zaten yönetmenin bu filmi yapma gerekçelerinden bir tanesi de, İslamofobinin dünyada yaygınlaştırılması ve Peygamberimizle alakalı karikatürler ve benzeri kampanyaların yanlışlığını ortaya çıkarmak. Bu açıdan önemli bir film olmuş.”

Son olarak film 30 milyon dolarlık bütçesi ile İran sinema tarihinin en pahalı bütçesine sahip filmi olma unvanını eline geçirmiş bulunmaktadır.


GENÇ'ın Yazısı.