Hediye kitaptan haber var mı? (Sinan Sulun)

Sinan Bey güzel haberlerimiz var. 10. yılımızda çok güzel bir hediye kitap hazırladık. Yayın Kurulu Üyemiz Ali Can Bey’in özenli çalışması sonucunda “Medeniyet Öncülerimizden 365 Fikir” isimli kitapla karşınızdayız. Detaylar bu ayki dosya konumuzda mevcut. Bahtı açık olsun, dileriz beğenirsiniz...

Yılları devirdiniz! Dergilerin sıkça kapandığı bir ülkede sizin yürüyüşünüz devam ediyor! Yürekten tebrik ediyorum GENÇ’i! (Saliha Akalın)

Saliha Hanım çok teşekkür ederiz güzel duygu ve düşünceleriniz için. Gerçekten de yıllar nasıl geçti anlamadık. Dergimiz bu ay itibarıyla 10. yılına girmiş bulunuyor, dokuz seneyi geride bırakıyor. Türkiye’deki dergiciliğe “dertli” bir nefes getirdiğimize inanıyor, bundan sonra da “dertlenmeye, dertlendirmeye” devam edeceğimizi beyan etmek istiyoruz. Niyet ettik ebedî gençliğe; bu kutlu yolda durana, yorulana aşk olsun. Dergimizin 10. yılı hayırlara vesile olsun.

Ödüllü Test’in hediyesine bayıldım, fakat kısmet olmayacak sanırım bana, bu ay da keşke aynı hediyeyi verseniz, olmaz mı? (İsmail Aycıl)

İsmail Bey, sizi kırmayacağız ve bu ay da muhterem Asım Köksal’ın hazırlamış olduğu İslam Tarihi isimli 8 ciltlik eseri hediye edeceğiz, selam ile kalınız...


GENÇ’i Ailem Gibi Görüyorum, Çünkü...

Ahmet Faruk Dursun

Bugün en büyük ihtiyaçlarımızdan biri hiç şüphesiz çizgilerimizin dışına çıkmadan iyi ve güzel olan ne varsa ona kapılarını açacak şekilde kapsayıcı ve kuşatıcı bir tavır ve dil ortaya koyabilmek. Bu yolla kendinizi daha doğru ve dürüst bir şekilde ifade etmiş oluruz ve cevap olarak da muhatabımızdan sıcakkanlı ve samimi geri dönüşler alma imkanlarımız büyük ölçüde artar. GENÇ, bu usul ve üslubu yıllardır takdir edilesi bir biçimde büyük bir başarı ile devam ettiriyor. Kendi açımdan da GENÇ’i ailem gibi görmemde en büyük etki hor gören, dışlayan, antipati doğuran hal, hareket ve sözlerden oldu olası uzak kalıyor olması.

Tabii hitap kitleniz genişledikçe içerik üretmek de aynı ölçüde zorlaşıyordur. Herkesin dikkatini, ilgisini çekebilecek, hoşuna gidebilecek bir yayın ancak bir mucize ile mümkün. Mesela şahsen derginin içinde sosyal hadiselere dair doyucu bilgiler ve incelikli yorumlar içeren araştırma yazılarının daha fazla olmasını isterim. Neticede var olan her toplum ve bu toplumlar içerisinde yaşayan her insanın sorunlarını mümkün olduğunca anlayabildiğimiz ölçüde bu bizim dünyamız diyebiliriz. Hâsılı GENÇ beni kendi mahallemde, kendi evimde falan hissettirmiyor. GENÇ, her yönüyle gerçekten çok güzel ve samimi ikinci bir yuva.

Dert Sahibi Güzel İnsanlarla Tanıştım

Nur Tavlan Kart

Liseli yıllarda tanışma fırsatı bulduğum Genç Dergi; amaçsız ve hedefsiz yetişen günümüz gençliğine yaratılış amacını hatırlatan, globalleşen dünyamızda gençliğin yozlaşmasını bu ümmetin derdi olarak görüp Peygamber Efendimiz’in (sav) “Mü’minlerin dertleriyle dertlenmeyen, onlardan değildir.” hadisi şerifi ışığında ebedi gençliğe ulaşabilmek adına dert sahibi olmayı öğreten bir dergi. Genç Dergi sayesinde dert sahibi güzel insanlarla tanışarak birbirini Allah rızası için seven hakiki dostluklar edindim. Gönüllü faaliyetler sayesinde günümüzde unutulan isâr kavramının ehemmiyetini, kendinden önce din kardeşinin derdiyle dertlenip onun ihtiyacını giderebilmenin insana verdiği huzuru yaşayarak idrak etme fırsatı buldum. Üniversite hayatımda daha aktif katıldığım genç gönüllü hanımların muhabbet ve samimiyet dolu toplantıları kişisel gelişimim adına büyük katkı sağladı. Yıllar geçtikçe zahiren bu güzel toplantılardan uzak kalsak da dualarımızla, derdimizle hep yanınızdayız inşallah. Yüreği GENÇ kalanlardan olabilmek, dertli GENÇ’lerle dolu güzel bir nesil yetiştirebilmek duasıyla.


Süleyman Ragıp Yazıcılar'ın Yazısı.