-Terör propagandası yapmasına bile gerek kalmadan, radikal düşünceleri yaydığına kanaat getirilen bütün internet siteleri, televizyonlar ve radyolar anında kapatılabilecek.

-Radikal düşüncelere sahip kişiler fişlenerek bunlar hakkında gerekli işlemlerin yapılabilmesi için ilgili kurumlara rapor sunulacak.

-‘İyi karakterli’ olmayan kişiler vatandaşlıktan çıkarılacak. Yani hükümet karakterini beğenmediği kişileri vatandaşlık kuralını çiğnediği gerekçesiyle vatandaşlıktan çıkarabilecek.

-Vatandaşlar daha yakından takip edilecek ve 16 - 17 yaşlarındaki gençlerin pasaportları iptal edilebilecek.

-Radikal görüşler yayan ya da aşırılığa destek veren kuruluşlar yasaklanacak ve kapatılacak. Bu çerçevede internet sağlayıcısı şirketlerle de yakından çalışılacak ve “sakıncalı” görülen içeriklerin kaldırılması istenilecek.

Hayır hayır! Mısır’ın cunta yönetiminin kararları ya da Afrika’nın balta girmemiş ülkelerinin orman kanunlarını hatırlatan tedbirler silsilesi değil tüm bunlar. Her fırsatta bize özgürlük ve insan hakları dersi vermeye kalkan özgür Batı’nın en özgür ülkesi olduğu söylenen İngiltere’nin, ülkedeki radikal görüşlerle mücadele etmek için belirlediği yeni stratejisinde yer alan tedbirler silsilesi bunlar.


Beytullah Demircioğlu'ın Yazısı.