Mehmet Sadık

Ülkemizde hayır ve iyiliğin yaygınlaşması yolunda birçok sivil toplum kuruluşu; vakıf ve dernek faaliyet gösteriyor. Bunların sağladığı birlik, beraberlik ve eğitim ortamı özellikle arayışta olan gençlere yeni kapılar açılmasına vesile oluyor. İşte böyle bir dernek olan “Gençlik Sanat Edebiyat Spor Derneği” kısa telaffuzuyla “Gençses’le” neler yaptıklarını konuştuk, gençlerin okuma halkaları kurarak bir araya gelmesine imkan sağlayan faaliyetlerini derneğin başkanı, yazar ve eğitimci Zeki Dursun’a sorduk.

Öncelikle sizi biraz tanıyabilir miyiz? Kimdir Zeki Dursun, neler yapar?

Öncelikle fazla tevazuunun kibrinden Allah’a sığınarak iyi bir okur olduğumu söyleyebilirim. Herhalde dünyadaki görevim okumak ve okutmak. Sonrasında dönem dönem yazmak, yazılanları bir araya getirmek ve insanlığın hizmetine sunmak.

Gençses Derneği’nden söz edelim biraz… Nasıl bir anlayışı var Gençses’in? Ulaşmak istediği kitle tam olarak ne?

Gençses Derneği’ni İstanbul’daki ikinci yaşamımda Allah’ın bir ikramı olarak görüyorum. Bu vakte kadar şurada burada gerçekleştirmeye çalıştığım zihinsel faaliyetlerim için Gençses Derneği inşallah hayırlı bir imkân ve mekân olacak. Derneğin temel amacı okutmak, okuma halkaları kurmak.

Her şey bizim sohbet halkalarımızı, okuma halkalarımızı yitiklerimiz arasına almamızla başladı bizce. Okuma halkaları bizim yitiğimiz. Bizim dernekteki görevimiz de bu okuma halkalarını insanlara yeniden hatırlatmak ve okuma halkalarının bereketiyle insanları yeniden buluşturmak.

Her hareketin bir banisi vardır. Kurucu gücü. Bu derneğin de kurucu gücü Asım Gültekin’dir. Asım Gültekin ile 1999’dan beri tanışırız. Asım Gültekin benim yazı yazmamda en önemli aktörlerden biridir. Üzerimde hakkı vardır. İstanbul’a gelince dernek işlerini birlikte yürütelim dedi ve şimdi yeni bir ekiple güzel işler yapmaya talibiz inşallah. Gençses temel hedef kitle olarak üniversite gençliğine seslenir ve okuma halkaları kurmayı ana amaç edinir. Elbette bizlerin de gönlünden geçen, ulaşmak istediğimiz noktalar var. Allah ne kadarını nasip ederse o kadarını göreceğiz.

Günümüzde insanların bir araya gelmesi “kafa dağıtmak, boş vakit geçirmek” şeklinde olan gruplara dönüşmekte… Siz neler düşünüyorsunuz; mesela insanların bir araya gelmesindeki temel gaye ne olmalı?

Hangi amaçla bir araya gelirse gelsin insanların bir arada olmaları bugünkü bireyselleştirilmiş hayata karşı bir duruştur. İnsanın kafa dağıtacak birine ihtiyacı olması güzel bir şeydir. Ne yapalım bu hayatın içinden kadim geleneğimizin ögeleri bir şekilde çekildi. Ama tabiat boşluk kabul etmez. Onun için biz, bizimle kafa dağıtacak; kafamızı dağıtacak genç insanlara kapımızı sonuna kadar açıyoruz. Çünkü bu ekibin de kafası dağınıktı. Bir araya geldi ve asıl gayeye matuf işler yapmak için enerjisini, mesaisini harcamayı temel ilke edindi. Asıl gaye bu dünyada hoş bir sada bırakmaktır. Hepimiz biliyoruz ki insan ölümlüdür. Yapacakları ya da yapmak istedikleri pek çoktur ama ömrü de bir o kadar azdır. Biz az kalan ömrümüzde hoş bir sada bırakırsak umulur ki gözlerimizi bu dünyaya güzel kapatırız.

Not: Gençses’le irtibata geçerek, kuracağınız okuma grubu için yardım talep etmek; afiş hazırlatmak için [email protected] adresine mail atabilirsiniz.


GENÇ'ın Yazısı.