Ramazan geldi, hoş geldi. Safa getirdi, bizi memnun ve hoş etti. Şimdi onu hoş etmenin zamanıdır. Ramazan bizden memnun ayrılmalı, razı olmalı. Onun için gayret zamanıdır. Sadece oruç tutmak yeter mi? Yetmez, yetmemeli. Ona kendimiz kadar özel, kendimiz kadar biricik bir şeyler katabilmeliyiz. Bu ne olabilir? Biz otuz genç kardeşimize işte bu soruyu sorduk ve kendileri kadar özel cevapları sizin için derledik.

Gözümü, Kulağımı ve Elimi Korumaya Çalışacağım

İKBAL ÜSTÜN, 18, ÖĞRENCİ

Müslüman bir genç Ramazan ayının Kur’an ayı olduğunu unutmadan, Ramazan’dan sonra kendisini karşılayacak olan sene için manevi hazırlık yapmalı, Kur’an ile bol bol beraber olmalı, Kur’an ile nefsini terbiye etmelidir. Ramazan ayı, bir sonraki  sene için manevi bir hazırlık sürecidir. Her Müslüman gencin Ramazan ayı boyunca Kur’an-ı Kerim’i bir kere hatim etmesi gerekir. Teravih namazlarını mutlaka cemaatle ve tam olarak kılınması gerekir. Teşbihte hata olmasın, oruç vücudumuzun  zekatıdır. Müslüman gencin gözünü, kulağını, elini hülâsâ bütün uzuvlarını haramdan koruması, vücudunun zekatını tam manasıyla vermesi gerekir. Ben de Müslüman bir genç olarak Ramazan ayını böyle geçirmeyi planlıyorum.

Kadir Gecesini Arayacağım

 HİLAL COŞKUN, 18, SOSYOLOJİ

Ramazan ayının güzelliğini daha iyi yaşamak için bize gönderilen Kur’an-ı Kerim’i daha çok okumak istiyorum. Allah kısmet ederse, “kim bir oruçluya su verirse, Allah da ona havzımdan öyle bir şerbet verir ki, artık cennete girinceye kadar hiç  susamaz” hadisini uygulamak istiyorum. Bu ayda daha şefkatli olmaya çalışacağım, anne ve babamın hayır dualarını almak için uğraşacağım. Bu ay bereket ayıdır diyerek, bereketi dostlarımızla paylaşmak istiyorum. Dünyanın en masum, en güzel  varlıkları olan çocukları sevindirmek istiyorum. Ramazan’ın tadını Eyüp Sultan’da tatmak istiyorum… Normal zamanlarda sabah namazına her zaman kalkamıyorum bu ayda ezanı beklemek ve o tarifi mümkün olmayan duyguyu yaşamak istiyorum.  Allah Rasûlü’nü daha çok hatırlayıp bol bol salavat çekmeyi planlıyorum. Ramazan ayında duaların geri çevrilmediği zamanları kollayıp, Ramazan’ı tövbe-istiğfar ederek geçirmeyi planlıyorum ve aynı şekilde son on gün, Kadir Gecesini aramak  suretiyle, daha titiz yaşamayı planlıyorum.

İtikafa Girmeyi Planlıyorum

SELİM EMRE KARABAĞ, 19, ÖĞRENCİ

Ramazan deyince, Bakara 185 geliyor aklıma… Kur’an-ı Kerim geliyor. Buradan yola çıkarak şunu söyleyebileceğimizi düşünüyorum, insanlar hak ile batılı birbirinden ayırt edecekse tam  anlamıyla o bu ayda olacak, bir gün dünya güzelleşecekse bu ayda güzelleşecek, kurtuluş bu ayda başlayacak. Ramazan ayında insanlığın kurtuluşu, hak ile batılı ayırması bu ayda  başlayacağına göre ilk önce kafamdaki Kudüs kavramını, Mescidi Aksa kavramını iyi bir şekilde düzenlemeli, düşünmeli, düşündürtmeliyim. Ayrıca Ramazan ayında Peygamber Efendimiz’in  (s.a.v) unutulmuş bir sünneti olan itikafa girmeyi hedefliyorum. Ramazan-ı Şerif’de açları, miskinleri, garipleri düşünmeyi planlıyorum. Onlarla iftar yapmayı, çayları yudumlarken insanlara birer ayet-i kerime ikram etmeyi…

Sınır Ötesine Yardım Yapacağım

MERVE KURTOĞLU, 23, MATEMATİK

Hz. Ömer’den işittim “Vicdandır her işin gizli şahidi.” On bir ay sonra Ramazan ayı, şahitlik yapmaya geliyor hayatlarımıza. Aylar sonra vicdan oluyor nefislerimize. Dalgaların taşları denize çağırdığı gibi çağırıyor bizleri kutlu bir dirilişe. Zaman iki boyutlu ise ve uzunluğunu güneş belirliyorsa Ramazan ayı zamanın çok ötesinde… Aç yatan komşumuza şahitlik ederiz, Allah’a bir karış yaklaşmak istediğimizde çelme takan nefislerimize biz çelme takarız. Zamanın ikinci boyutu olan tutkuyla bağlanırız O’na. Ramazan ayı kutlu bir diriliş ayıdır, bizi zamandan ve mekândan ayıran, Rasûl’e ve  Allah’a yaklaştıran. Ramazan ayı en güzel Eyüp Sultan Camii’nin avlusunda geçirilir sanırım. Hiç tanımadığınız bir kardeşinizle ümmet olmanın sevincini, ezanın okunmasıyla sırt sırtta  karşılarsınız. Oruçların açılmasıyla, belki yüzünü bir daha görmeyeceğiniz kardeşinizle sofranızdakileri paylaşmaya başlarsınız. Her yıl olduğu gibi bu yılda o avluda olacağım inşallah. Gönüllüsü  olarak çalıştığım derneğin Ramazan ayı dolayısıyla çeşitli çalışmaları olacak, onlara katılıp ümmet bilinciyle güzel işler yapacağız. Tabii ki bayramda çocukları unutmak olmaz, hafızamı  sağlamlaştırıp bu Ramazan ayında sınırlar ötesindeki minik kardeşlerimi hatırlayarak onlara bayramlıklarını gönderip, onlar sayesinde kendimi sevindirmeyi düşünüyorum.

Umreye Gideceğim

MUHAMMED ÇOL, 19, MARMARA İLAHİYAT

Ramazan’da arkadaşlarla umreye gitmeyi hedefliyoruz. 35 gün orda olacağız inşallah. Bayram namazını, Harem-i Şerif’te mahşeri bir topluluğun içerisinde dünyanın farklı yerlerinden gelen  kardeşlerimizle birlikte eda ederek manevi dünyamızı genişletmeye çalışacağız. Hedefimiz heybemizi doldurarak dönmek… 

Kendimi Tanımaya Çalışacağım

ABDULKADİR PAÇA, 22, İLAHİYAT

Peygamber Efendimiz (s.a.v) Hazretlerinin “Bir kimse Ramazan’ın faziletine inanarak ve mükâfatını umarak oruç tutarsa geçmiş günahları bağışlanır” müjdesinde işaret ettiği ‘faziletine inanmak’ ve ‘mükafatını ummak’ hususları gelir hatırıma Ramazan deyince. Görüldüğü gibi manaya dair şeylerdir bunlar, öyleyse anlam dünyasında da tutacağımız oruç vardır. Duyamayacağımız, söylemeyeceğimiz sözler var demek ki. İşte bunları sair zamanlarda Mü’minlerin kişilik hâline getirmesi için  tabir caizse –Allah tarafından tesis edilmiş bir okuldur- Ramazan. Hülasa, sabır; Kuran-ı Kerim, paylaşmak, hissetmek, yeniden doğmaktır Ramazan… Nefsimi yaptığım ve yapacağım işlerin dışında tutmaya gayret etmeyi, Rabbimizin kelamını  mealiyle birlikte hatmetmeyi ve kendimi tanımayı istiyorum. Müslüman kardeşlerim için ne yaptığımı, neler yapmadığımı düşünmek istiyorum.

Hafızlığım İçin Uğraşacağım

SAFFET KÜRKÇÜ, 20, VİYANA ÜNV. SİYASET BİLİMİ

Ramazan deyince hemen herkes gibi Kur’an gelir aklıma. Sahur, gündüz bekleyişi, iftar ve teravih. Görüşemediklerimizle görüşmeye vesile olur o güzel iftar akşamları. Tamamlanmamış bir hafızlığım var onun için uğraşacağım. İlk defa yurtdışında geçiriyorum bu Ramazan’ı, kendime hakim olmaya çalışıp ezan hasretine dayanmak için çaba sarf edeceğim. 

Kalbimin Temizlenmesini İsteyeceğim

ABDULLAH TAŞ, 22, FELSEFE ÖĞRENCİSİ

Ramazan! Birbirine zıt, lakin öylesine güzel iki manası var ki... İşte benim dinim böyle güzel bir din diyecek tarzda...  Ramazan; “Ramaz” kelimesi güneşin sıcaklığının şiddetinden gayet kızmasıdır ki böyle pek kızgın yere “ramda” denir. Ramazan “ramda” mastarından “yanmak” manasına gelir. Bu aya Ramazan denmesinin bir sebebi: Bu ayın günahları yaktığıdır. Ramazan; yaz sonunda, güz mevsiminin başlangıcında yağıp yeryüzünü tozdan temizleyen “yağmur” manasına gelen “Ramadiyu” masdarından gelir. Bu yağmur yeryüzünü yıkadığı gibi Şehr-i Ramazan da ehl-i imanı  günahlardan yıkayıp kalplerini temizlediği için bu isim ile isimlendirilmiştir. “Yarabbi yaptığım bu ibadeti kabul eyle, günahlarımın yakılmasına kefaret kıl, yağmur damlasının tozu temizlediği gibi  sen de kalbimi temizle” demekten başka ne isteyebiliriz ki yüce Mevladan.

Kendi Hira’mı Kurmayı Hedefliyorum

MEHLİKA TOYGA, 25, SON PEYGAMBER ÇOCUK SİTESİ EDİTÖRÜ

“Oruçlu için iki sevinç vardır: Biri, orucu açtığı zamanki sevincidir; diğeri de Rabbine kavuştuğu zamanki sevincidir.” Sabrıyla, sevabıyla, zorlukları ve heyecanıyla eski Ramazanlardan öte bir Ramazan ayı var önümüzde. Çalışan bir bayan olarak bu süreci  evimde gözlerden ve teknolojiden uzak, mistik bir ortamda geçiremeyeceğim ne yazık ki. Bu bir üzüntü sebebi değil elbette. Maksat;  bedenle birlikte ruha da aynı sabrı giydirebilmek, fizîken ulaşılan duygunun doruğuna ruhu da çıkarabilmektir. Umudum odur ki, bu Ramazan adımlarımızı sıklaştırsın ve Rabb’in bizler için hazır ettiği Reyyân kapısından içeri buyur edilmeyi nasip etsin. Zorlu bir  Ramazan ayı olacak. Nefisle mücadelede daha inatçı ve kararlı olmak durumundayız. Hülasa, tüm ön fobilerden uzak durarak,  şehrin tam ortasında, modernizmin kucağında, teknoloji ile iç içe, kaçmadan, uzaklaşmadan, sıyrılmadan, safdışı olmadan, “Nerede eski Ramazanlar?” diye hayıflanmadan, Rabb’in her anının kıymetli ve kayda değer olduğunu bilerek, kendi Hira’mı hayatın tam  ortasına kurabileceğim bir Ramazan ayı geçirmeyi düşünüyorum. Muvaffakıyet Allah’tan.

Sahur Daveti Yapmak İstiyorum

REYHAN BAL, 24, YILDIZ TEKNİK TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI

Çikolatalı pide yemenin hayalini kuruyorum şu an. :) Her günü binler gün kıymetinde o bir ayı, gecesiyle gündüzüyle en güzel şekilde değerlendirmek için: Kaynak Kültür Merkezi’nin organize ettiği çeşitli sohbetlere katılmayı, meal ve Efendimizin hayatına dair en az bir kitap okumayı, Teravih namazı ve teheccüd ile gecelerimi şenlendirmeyi, televizyon yoluyla Mekke’deki namaz coşkusuna bağlanmayı, sadece iftar değil sahur davetleriyle de sevdiklerimle birlikle olmayı planlıyorum. Tüm  bunların yanında üyesi olduğum Kimse Yok Mu derneğinin çeşitli aktivitelerine katılmaya çalışacağım. Bir de Darülaceze ve Çocuk Esirgeme Kurumu ziyaretleri düzenleme de  planlarımın arasında…

Kur’an, Tefsir, Siyer, Sahabe Hayatları...

MAHMUT ÇELİK, 23, ANADOLU HALKLA İLİŞKİLER VE REKLAMCILIK

Ramazan benim için bir huzur mevsimidir. 11 ayın kirini-pasını alan bir kurtuluş ayıdır Ramazan. Bir soluklanma fırsatı yakaladığımız altın zaman  dilimidir. Bu mukaddes vakitleri en iyi şekilde değerlendirmenin yollarını bulma derdinde olacağım. Somut bir örnek vermek gerekirse mutlaka bir siyer kitabı ve sahabe hayatlarını okumak istiyorum. Bu ayda bu tür okumalar yapmak Ramazan’ı yaşar gibi hissetmemizi sağlar. Ramazan’da diğer günlere nazaran daha çok Kuran ve tefsir okuyacağım inşallah.

Her Gün Bir Sohbet!

AYSUN ÖZTÜRK, 24, MARMARA MUHASEBE

İstanbul’daki kutsal mekânları gezmek istiyorum, ama bilinenlerin ötesindekileri… “İstanbul’a Dair Her Şey” diye bir kitap aldım,  onun rehberliğinde keşifler yapmak istiyorum. Mübareklerle, okuyacağım Fatiha ile tanışmak ve onlara selam vermek istiyorum.  Kur’an-ı Kerim Arapça ve Türkçe meal okumalarımı arttırmam gerek. Günde bir sohbet dinlemeyi planlıyorum, mp3, internet, sesli  dergi argümanlarını kullanarak. Zikrettiğim tespihleri daha düzenli okumak, Teravih namazını evde kılmak, iman-inanç eksenli,  Efendimiz’e (sav) dair ve de sahabe efendilerimize dair mutlaka birer kitap bitirmek, okumalarımı özellikle kütüphanelerde yapmak  istiyorum, tercihim İstanbul Üniversitesi Kütüphanesi… Tefekkür alışkanlığı edinmek, belki varsa arttırmak. Aç karnına en kolayı  düşünmek olur herhalde; gerçi bu yemekleri düşünmek de olsa :) Sıla-i Rahim niyetinde iftarlar planlıyorum, özellikle de komşulara yönelik iftarlar… Gıybetten titizlikle uzak durmayı planlıyor, iyi niyet ve samimiyet alışkanlığı geliştirmeyi hedefliyorum.

Kabir Ziyareti Yapacağım

RIDVAN AKIN, 22, KIRIKKALE HUKUK

Ramazan’ın mana ve önemini çok iyi kavramakla başlamayı düşünüyorum bu aya. Fiili olarak ise bol bol padişahlarımızın, alimlerimizin ve büyüklerimizin kabirlerini ziyaret etmeyi planlıyorum. Kur’an  okuyarak ibadete yönelerek geçirmeyi arzuluyorum.

Hayır Kurumlarına Yardım Edeceğim

GÖZDE AYKUT, 20, SAKARYA SOSYOLOJİ

Bizler bu ayda iftar çadırlarında görev alacak arkadaşlarımıza destek olacağız. Çeşitli hayır kurumlarının yardımlarının yerlerine ulaşmasında bu kurumlara yardımcı olacağız. Her şeyden önce bizce yapılacak en önemli şey bu ayda kendini kimsesiz, unutulmuş ve yalnız hisseden yaşlılarımızın yanında olup onlara unutulmadıklarını hatırlatmak. Bunun için en iyi yer şüphesiz huzur evleri ve elleri öpülesi yaşlılarımızın yanı. Hiçbir şey yapamasak bile en azından küçük bir gülümsemeyi yakınlarımızdan, sevdiklerimizden esirgemeyelim; hele de böyle bir ayda.

Deniz, Kum, Güneş Değil Felak Nas Kureyş

RÜMEYSA AKSU, 20, MARMARA İLAHİYAT

Siz sorunca hatırladım, hocamız Mevdûdi’nin tefsirini okumamızı tavsiye etmişti. O zaman tabi Ramazan planda yok. Tatil için öneriydi. Hani diyorum ki, bu sene de Ramazan tatile denk gelmişken  heybemizi doldursak? :) Her zaman okuduğumuz kısa sûreler yok mu, Muhammed Esed’in edebi anlatımıyla ya da Mevdûdi’nin gözlüğüyle okursam; şu bizim başıboş bırakılmaya gelmeyen boşlukları ilk  ben ebelemiş olurum. Popüler kültürün şımarık tatilini bilirsiniz: Deniz, kum, güneş. A hayır değişti, Felak, Nas, Kureyş...

Çılgın İftar Sofralarından Uzak Durmak İstiyorum

HİLAL NALÇACI, 25, PSİKOLOJİK DANIŞMAN

Bu Ramazan’ı, “Ramazan coşkusu’’ adı altında gaflet verici; çılgın iftar sofralarından uzak geçirmek istiyorum. Yapabilme gücümü bilmesem de tamamen içsel geçecek, “bir lokma, bir hırkalık bir Ramazan’a özlem içindeyim. Ramazan’ı kültürel bir  faaliyet, etkinlik, örf, adet, anonimsel bir havadan çıkarıp, ‘’gerçekçi’’ bir şekilde yaşamak istiyorum, niyet ediyorum, eğilim gösteriyorum. Küçükken Ramazan’ın, gündüz, kısa bir zamanda, kolayca oruç tutulması ve gece ibadet edilmesi için  kışa denk geldiğini ve hep öyle olacağını düşünürdüm. Şimdi hem gündüz orucu sımsıkı tutup hem de ibadet edilebilecek bir zamanda Ramazan’ı yaşıyoruz. Yaşıtlarımızın ömür takvimine daha ancak denk gelen yeni bir Ramazan, yaz Ramazan’ı.  O yüzden rehavete kapılmamalı ve herkes, her ne için var olduğunu düşünüyorsa ve Allah, hizmetine kullanmak için hangi yeteneği bize hediye etmişse, onu Ramazan’da en güzel, en verimli hâliyle kullanmalı. Bu bir senenin, en süper ‘’salih amel’’ini Ramazan’da yeşertmeli…

Teheccüde Yönelmek İstiyorum

ŞERİFE GÜLLÜCE, 23, İSTANBUL İNG. D. EDB.

Öncelikle 11 aydır çoğunlukla dünyevi işler için yorulmuş beynimi ve kalbimi temizlemeye çalışacağım inşallah. Ramazan’ın, insanı ruh âlemine ve özüne götüren bir zaman dilimi olmasını göz önünde bulundurarak, neden yaratıldığımı, orucun bir Müslüman’a neden farz bir ibadet olarak indirildiğini düşüneceğim. Oruçlu olduğum gün içerisinde pasif bir eylemmiş gibi gözükse de belki de yapacağım en etkili iş tefekkür etmek ve nefsimin isteklerini minimuma indirmek olacak. Bu çerçevede Kur’an’la beraber mealini mümkün olduğu kadar çok okumayı planlıyorum. Bunlara ek olarak tefsir ve siyer okumayı düşünüyorum. Yıl içerisinde belki günde sadece bir vakit namazın ardında yaptığım tesbihatları, her namazımın ardından  yapabilmeyi istiyorum. Namaz demişken başta teheccüd olmak üzere nefsimi zorlayıp nafile namazlara yönelmek istiyorum. Bunların yanında ailemle, akrabalarımla ve arkadaşlarımda aynı iftar sofrasında oruç açmak belki de Ramazan’ın en tatlı ve bereketli yönü. Farklı yerlere iftara gitmenin yanı sıra, Ramazan’da misafir ağırlamanın çok keyifli olduğunu düşünerek elimden geldiğince çok misafir davet etmeyi planlıyorum.

Eyüp’te Sabahlayacağım

ELİF KOÇALİ, 23, MARMARA İLAHİYAT

Tabii ki Kuran-ı Kerim hatmi, yapılacak işlerin (ibadetlerin) en başında olacak. Uzun vakit oruç tutulduğu için ve genelde de ‘uykuya oruç tutturulduğu’ için programların birçoğuna katılamayacağım, ama  Enderun usulü teravih kıldıran programa kesinlikle katılmak istiyorum. Televizyondaki Ramazan programları artık daha kaliteli olmaya başladığı için fikrini, duruşunu, manevi havasını beğendiğim insanların sohbet ve fikir programlarını takip edeceğim. Bir kere Eyüp’te sabahlamadan da olmaz. Orada bir iftar açtım mı bir de sahur yaptım mı değmeyin keyfime, feyzime :)

İnternet Orucu Tutacağım

ELİF EYŞAN YILMAZ, 19, SELÇUK MATEMATİK ÖĞRETMENLİĞİ

Bir yetimin başını okşamak, günü oruçlu geçirmenin hazzını ve Ramazan’ın muhabbetini gözlerinde göreceğimiz dostlarla iftar sofralarında buluşmak, derneklerin Ramazan programlarına, ift arlarına katılmak, Ramazan’da bir gönül kazanmak, bir  yüz güldürmek için koşturmak… Böyle bir denge gözetmeye çalışacağım, dengeler adına değil :) Başarabilirsem internet orucuna niyet edeceğim, bunun zamanımı daha bereketli kılacağını ve istifademi artıracağını düşünüyorum. Bu Ramazan’da  Konya Genç Ofis’te iftar programları düzenlemek istiyoruz. Böyle bir programın içini doldurup uygulayabilmeyi bu aydan istifade edebilmek açısından çok önemli görüyorum. Kur’an’ı Kerim ile çokça hemhal olmak da Ramazan ayının en büyük  lütfu olsa gerek.

İftar Sofralarında Hizmet Edeceğim

HÜMEYRA YENİGÜN, 21, SELÇUK MATEMATİK

“Acaba Ramazan’a hazırlanabiliyor muyuz?” sorusuna cevap hazırlayamadan “Ramazan’ı nasıl geçirmeyi planlıyoruz?” sorusu ile karşılaşmak ilginçmiş. Mukabelelere mukabele etmede vakit yönünden  sıkıntı çektiğimiz için ilk gayem kendi kendime bir hatmi tamamlayabilmek. Ardından ise kurulan iftar sofralarının hizmetlerinde yardımcı olmayı, etrafı mızda bulunan miniklerle faydalı zamanlar geçirmeyi  diliyorum. Bir de gönül istiyor ki teravihlerle birlikte sabah namazlarını da ayrı camilerde kılayım. Sahurun, seherin, huzurun sesini cami duvarlarından duyayım. 30 gün süresince daimi olarak olmasa dahi  sık sık sahurdan sonra dışarı çıkmayı, sokağı dinlemeyi istiyorum. Dillenemeyen arzular var birde, hayal niteliği taşıyan umuma açmaktan çekinilen.

Vakıfta Takılacağım

ZELİHA AKIN, 20, SELÇUK İLAHİYAT

Komşunun açlığının bizi ilgilendirdiği, camiye 3-4 yaşlarında gelip teyzeler amcalar tarafı ndan kovulan çocukların içimizde dert olup taştığı bir Ramazan geçirmek istiyorum. Ve tabi ki Kur’an ayını Kur’an-ı Kerim’siz geçirmemek… Konya’da vakıfta  takılacağım, orada Ramazan için yapılan etkinliklere katılıp, Ramazan eğlencelerini görüp duyduklarımızın dışına çıkarıp, hakiki anlamda eğlenceye dönüştürerek çocuklarla vakit geçirmeyi planlıyorum.

Ramazan Günlüğü Tutacağım

CEYNA KILINÇ, 21, İSTANBUL ARAP DİLİ VE EDEBİYATI

Bu Ramazan Allah nasip ederse ben Mısır’da olacağım. Oradaki camileri keşfedip, Ramazan kültürlerini gözlemlemeye çalışacağım. Ayrıca Ramazan’a özel bir de günlük tutmayı düşünüyorum. Ramazan Günlüğü :) Bunun yanında elbette Kur’an-ı  Kerim hatmi şerifi (mealiyle birlikte), teravih namazlarını kılacağım.

Hatimle Teravih Kılacağım

ESRA EBDA

Bu soru ile ilk karşılaştığımda aklıma gelen Ramazan’ı Ramazan yapan sıcak pide kokusu oldu. Bununla birlikte ilk yapacağım iş de belli oldu. Fırına gitmek. :) Cehennem sıcağı diye tabir edilen bu aylarda ben, cennetin ferahlığını hissetmek için  kendi belirlediğim hayırlı işlere yöneleceğim. Öncelikli işim meal hatmi yapmak olacak. Rabbimizin bize bahşett iği bu güzel ay vesilesi ile O’nun mesajlarını daha iyi anlamaya çalışacağım inşallah. Daha sonra, küçükken, babamın nasıl dayandığını merak ettiğim hatimle teravih namazı kılmanın tadına varacağım. Bu Ramazan bir değişiklik yapıp inşallah teravih namazlarımı hatimle kılacağım. Listem çoğalıp gidiyor tabi… Bu Ramazan ayını eşsiz bir şekilde geçirip cennet bahçelerine gitmeye hak kazanmak istiyorum. Rabbim cennete gitmeyi ve cennet ferahlığını hepimize nasip eder inşallah.

Ganimet Toplayacağım

MELEK KELEM, ÖĞRENCİ

Öncelikle Ramazan’a manevi ön hazırlık olarak, oruçla ilgili okumalar yapmayı düşünüyorum. Ramazan ise mutat olarak mukabele, teravih, misafir ift arlarıyla geçiyor. “Nasıl geçirmek isterdin diye  sorsanız”, “Ramazan’ı Mekke ve Medine’de geçirmek isterdim” derdim. Dini mevzulara bakışımı geliştirecek kitaplar okumayı Ramazan’da daha fazla öncelerim. Madem ki ganimet ayı, bilinçli ganimetimizi alalım değil mi?

Sosyal Medyadan Uzak Duracağım

ZEYNEP ŞAHİN, 22

Evvelen, annem ve babam bu mübarek ay boyunca Hicaz’da olacağından -inşallah- ben de hayıfl anmakla geçireceğim Ramazan’ı. Saniyen, sosyal medyadan izne ayrılacağım. TV, hayatımda hiç olmamıştı zaten, bu Ramazan’da da olmayacak. Hâsılı; Ramazan’a yakışır bir Zeynep olacağım.

Yoksul Sofralarına Yaklaşacağım

HÜSEYİN AKIN, YAZAR

Öncelikle oruç tutacağım! Dolu zamanlarıma oruç tutturup meşguliyetlerimi azaltacağım. Edebi ve kültürel inzivaya çekilip kitaplarımla halvet içinde olacağım. Eski günlerimle yeni zamanlarda buluşup mukabelede bulunacağım. İstiareden kalkıp  istişareye uyanacağım. Sahur vaktinden sonra yatmayıp şiirsel ömrümü uzatacağım. Dernek, vakıf, teşkilat ve partilerin kalabalık iftarlarını boykot edeceğim, yoksul sofralarına yaklaşacağım. Orucun bir tutum değişikliği olması için imsak vakitlerini her daim aklımda tutacağım. Allah kısmet ederse televizyonlardaki bol acılı çok soslu ve oldukça geveze programları izlememeye gayret edeceğim.

Ramazanı Evimize de Getireceğiz

ZEYNEP ÖZÇELİK, 18, İ.H.L. MEZUNU

Öncelikle Ramazan için çok heyecanlanıyorum, Müslüman olduğumun bilincini yaşadığım en zirve zamanları yaşıyorum Ramazan’da. Ramazan boyunca İlim Yayma Cemiyeti’nde gündüzleri toplanıp Kur’an okuyacağız. Ramazan’ın sonuna birkaç  hatim yapmayı planlıyoruz. Ardından belli yaşlara hitaben sohbetler düzenleyip, sohbet günlerinin akşamları da iftar programları hazırlamayı planlıyoruz. Teravihlerimizi ailecek her gün farklı farklı camilerde kılmaya gayret gösteriyoruz. Akşamları da  teravihten sonra babamın da müsait olduğu günler kitap okumaya gayret gösteriyoruz, küçük kardeşlerimin zihinlerinde oldukça etkili bir Ramazan kavramı oluşturmaya çalışıyoruz.

Yetim Tebessümüne Vesile Olmak İstiyorum

ZEYNEP ERDOĞMUŞ, 22, KOÇ E.K. MEZUNU

Ramazan demek maneviyat demek, ben de o maneviyat huzuruna kapılmak istiyorum. Elbette ibadetin gizlisi güzeldir ama sorulduğu için söyleyelim. Bu Ramazan yetim çocukların minik dudaklarında büyük tebessümlere vesile olmak istiyorum. Peygamber Efendimizin “Kim, sırf Allah (c.c) rızası için bir yetimin başını okşarsa Allah (c.c) ona elini üzerinde gezdirdiği, saçların sayısı kadar sevap yazar.  Yanında barınan yetim bir erkek veya kız çocuğuna iyilik eden ile ben, şu iki parmağım gibi cennette birlikte oluruz...” dediğini hatırlayıp, iştiyakla inşallah...

Sigarayı Bırakmayı Hedefliyorum

ABDULHAMİT İSEN, 21, SELÇUK İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ

Benim için Ramazan demek günahlardan arınma, kişinin kendini her anlamda muhakeme etmesi, ibadetlerini düzene sokma ve nefsi terbiye etmesi demek. Ben de Ramazan’da manevi yönden kendimi düzeltmek, namazlarımı düzene sokmak  ve nefsimi ezmek niyetindeyim. Ha bir de sigarayı bırakmak istiyorum inşaallah.

Af ve Rıza Dileneceğim

ŞEBNEM YILMAZ

2011 Ramazan ayını ibadetlerin haricinde sadece tefekkürle geçirmeyi istiyorum. Bu sene gerçekten tefekkür etmeyi çok özlediğimi fark ettim, o kadar hızlı yaşıyoruz, o kadar acelemiz, telaşımız,  meşguliyetimiz var, o kadar çok şey unuttuk, unutmadıysak bile ihmal ettik ki... Modern hayatın bizi maruz bıraktığı uyaran bombardımanı yüzünden tefekkür gibi zahmetsiz ve bir o kadar elzem bir ameli bile öteler olduk… Seccademin dışında gerçekleşebilecek bütün hayırlı işleri diğer 11 aya erteleyip, evin en kuytu köşesinde tövbe, istiğfar, dua ve Kelimetullah’la hemhâl olmayı planlıyorum. Şu zamanda 12  ayın en hayırlısını, O’nun affı ve rızasını dilenmekle geçirmekten başka bir alternatif makul gelmiyor bana.


Yusuf Temizcan'ın Yazısı.