Hasan Zan

CENEVRE SÖZLEŞMELERİ

Cenevre Sözleşmeleri 4 maddedir. İnsan hakları üzerine yapılmış ve 1949 yılında imzalanmıştır. Uluslararası olan veya olmayan durumlarda silahlı güçler ve insani yardım örgütlerinin uyması gereken kuralları belirler. Aynı zamanda Türkiye’nin Kıbrıs Harekâtına yönelik müzakerelerde bulunmuş ve antlaşma imzalanmıştır.

CENEVRE ANLAŞMASI VE SURİYE

Arap Baharı’nın etkisi; son olarak Suriye’ye sıçramış, savaş 5. yılına gelmişti. Bu sürede milyonlarca insan mülteci konumuna geçmiş, yüzbinlerce insan da hayatını kaybetmişti. Savaşın uzaması Suriye`nin geleceğini daha da karartıyordu. Bu doğrultuda Suriye`deki savaş için öneri sunan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavron: “Kurallara uyulmasını bekliyoruz” diye açıklama yapmış -Rusya hâlen hava bombardımanına devam ediyorken- ve çözüm için adres olarak da Cenevre`yi göstermişti.

Suriye’de iç savaşın bitmesine yönelik somut adımlar atılmak isteniyor; anlaşmada öncelik olarak kapsamlı bir ateşkes çıkarılması, insani yardımların teslimi ve DAEŞ tehdidi ile mücadele olacak.

Bu müzakerelere 30 ülke ve uluslararası kuruluşların temsilcileri katılıyor. ABD ve Rusya`nın öncü olduğu görüşmelere muhalifler ve rejim de temsilciler gönderecek. Rusya’nın ``PYD olmadan anlaşma zor`` diye açıklama yapmasına karşın Dışişleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu ise ``PYD katılırsa bu müzakereyi boykot edebiliriz`` açıklamasını yaparak Rusya`ya tepkisini gösterdi. Böylece PYD görüşmelere davet edilmedi. Bu görüşmelerde muhalif tarafın talepleri ise; rejimin istifası, geçiş hükümetinin oluşturulması ve çatışmaların tamamen durdurulması. Rejim tarafları ise Esed`in istifasının söz konusu olmadığını ve önümüzdeki seçimlerde tekrardan adaylığını düşündüğü söyledi.

Bu görüşmeler sürerken bile Rusya`nın Suriye`deki saldırgan tavrı son bulmadığı için henüz muhalif temsilciler görüşmelere katılmadı ve bu saldırılar son bulana kadar da katılmayacaklarını açıkladılar. Suriye’de bağımsız olarak savaşan grupları da göz önüne alırsak; görünen o ki, Cenevre 1`deki görüşmeler gibi bu görüşmenin de sonuçsuz kalması içten bile değil.

Niyetimiz ve temennimiz; zulmün son bulması…


GENÇ'ın Yazısı.