Sanal bölgeyi bekleyen “gönüllüler ordusuyuz” bir bakıma. Mesajımızı yani “derdimizi” daha çok gönülle paylaşmak için çabalamaya devam edeceğiz.

edya mesajdır. Evet, bu iddialı söz iletişim kuramcısı Marshal McLuhann’a ait. McLuhann bu uluslararası kabul görmüş sözüyle medyanın kendisinin bizzat bir mesaj gücü olduğuna vurgu yapıyor. Günümüzde ise en önemli medya  aracı olarak internet, diğerlerinin yerini almış durumda. Artık dergiler/gazeteler matbu baskılarına son verme kararları almaya, sosyal medya ağlarında yer almaya başladılar. Bunun anlamı şu ki; artık agora burası, yani Sanal Bölge.  Biz sanal alem müdavimleri nasıl konuşlanacağız bu gidişatta? İşte soru bu? İnternete girmeyen kesim, vakit ayırmayan insan evladı neredeyse yok gibi. Bu bizim dünyaya geliş misyonumuz açısından ne gibi bir avantaj doğurur?  Evet, doğru kullandığımız zaman sözümüzün vardığı yer çok önemli. İki yönden önemli; birincisi internet kullanıcısının çokluğu; örneğin Facebook’ta paylaşılan bir yayın (video, söz, link vb.)

10 dakika içinde 10 binlerce insan tarafından görüntülenebiliyor veya Twitter’da 140 karakterlik bir söz nice insanın ekranına anında düşüveriyor. Aslında bu gelişmeler sanal alemde gerçek kaygısı olana iyi bir fırsat, bir iyiliği diğerleriyle paylaşmak, onların da gündemine iyiliği  düşürmek için. İkincisi ise internet, günümüz insanlarının en yoğun bir şekilde meşgul olduğu, haber aldığı ve kolayca ikna olduğu bir mecra haline geldi.

Tüm avantajlarını kullanarak internet medyasında kendine zarar vermeden misyonunu devam  ettirene ne mutlu. Geçen ay söylediğimiz gibi mücadelemizle birlikte yürüyeceğiz. Boğazı geçelim derken derede boğulmayacağız. www.gencgonulluyuz.biz sitemiz bunun için var, sanal bölgeyi bekleyen “gönüllüler ordusuyuz” bir bakıma. Mesajımızı  yani “derdimizi” daha çok gönülle paylaşmak için çabalamaya devam edeceğiz.

Bölgede Son Durum

Üyelerimizin ankete katılmak suretiyle site gidişatını etkileyebildiğini gördük. Nasıl mı? “Yazılarını özlediğiniz, tekrar yazsa dediğiniz köşe yazarı kim?” sorulu anketimizde açık ara önde birinci olan mizah yazarımız Mustafa Çetinkaya, tamamen kamuoyunun iradesiyle geri döndü.

Mizahı olanın izahı da vardır. Tebessüm bizi şarj eder, hava gibi su gibi muhtacız. Edebiyle, usulüyle gülelim eğlenelim dostlar. Mustafa’ya tekrar Sanal Bölge’ye hoş geldin diyoruz. Bu vesile ile anketlerimiz  hususunda gönüllü gayretleri için Feyza Nur Öztürk kardeşimize teşekkür ediyoruz.

İkinci bomba haber ise, GENÇ Dergimizin GENÇ Yazı işleri müdürü Süleyman Ragıp ağabeyin günlükleri ile ilgili. Kendisine istikrar diliyoruz her gün yazıyor ve  duygularını, okuduklarını paylaşıyor. Bundan böyle editörümüz Abdullah Yalnız ile seçecekleri günlükleri sitemizde ”Teselliler ve Tecelliler” başlığıyla köşe yazısı olarak yayınlanacak. İstifadeler dileriz.

Ay’ın Hareketli Çocukları

empati, e-sra, kalb-i mecruh, aleyna, benefse, refia, sevde50, msamet, hak sevdalisi, Mahmut_Sami


Abdurrahman Çetinkaya'ın Yazısı.