Fahri Sarrafoğlu

nternetin giderek yaygınlaşması ile mektubun tam olarak bittiğini düşünürken PTT akıllıca bir hizmet başlattı ve kişisel pul uygulamasını getirdi. İlk defa PTT’nin kuruluşunun 165. yılı münasebetleriyle 2005 yılında basımına başlanan kişisel pula bugüne kadar yaklaşık 1 milyon 200 bin kişi müracaat etmiş. Toplamda basılan pul adedi 1 milyon 100 bin adet. PTT’de bu işten, 1 milyon 300 bin TL gibi hatırı sayılır bir gelir elde etmiş. Bu sayı şimdilerde 2 milyon kişiye kadar ulaşmış durumda.

18 YAŞINI DOLDURAN HERKESİN KİŞİSEL PULU OLABİLİR

Kişisel Pullar, tüzel kişilerin kuruluş yıldönümünü kutlamak, belli bir olayı anmak, ticari bir ürünün tanıtımını yapmak gibi etkinlikler için veya 18 yaşını doldurmuş gerçek kişilerin doğum günü, evlilik yıldönümü, anneler günü, babalar günü,  mezuniyet töreni, hatıra gibi amaçlarla batırılabiliyor. Kişisel pul bastırmak isteyenler siparişlerini en az 250 adet olmak üzere 50 ve katları şeklinde verebiliyorlar. 250–1000 adet arasındaki siparişlerde bir pulun adedi 1,65 TL, 1000–5000  arasındaki siparişlerde bir pulun adedi 1,40 TL, 5000 ve üzeri siparişlerde bir pulun adedi 0,90 Kuruş.

TARAFTARLAR VE EVLENENLER İLK SIRADA

PTT Genel Müdürü Osman Tural verdiği bilgilere göre kişisel pulu tercih edenlerin içerisinde taraftarlar ve evlenenler ilk sırada yer alıyor. Kendilerine gelen gerçek kişi taleplerinde en çok evlilik davetiyelerinde kullanmak üzere kişisel pul talebinde bulunulduğunu dile getiriyor.

PUL NASIL BASTIRILIYOR?

Kişisel pul bastırmak için nüfus cüzdanının fotokopisi, kurumsal pul bastırmak için ise basılacak nesnenin fotokopisi ve sözleşmeyi imzalayan müşterinin şirketi temsile yetkili olduğuna dair belge ile en yakın PTT Müdürlüğü’ne müracaat etmesi  yeterli oluyor. Gelen talepler, genel müdürlük bünyesinde oluşturulan bir kurul tarafından inceleniyor. PTT Genel Müdürü Osman Tural, pul taleplerinin Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına, devletin ülkesiyle ve milletiyle bölünmez bütünlüğüne, fikir, sanat  ve sınai telif haklarına, genel ahlaka ve kişisel haklara aykırı olmamak kaydıyla kabul edildiğini anlatıyor. En çok kişisel pul talebinde bulunan iller arasında Diyarbakır ve Siirt sürpriz yaptı. Bu iller ilk 10’a girdi. İstanbul’un ilk sırayı aldığı listede Ankara, Trabzon, İzmir, Balıkesir, Samsun, Antalya ve Bolu bulunuyor.


GENÇ'ın Yazısı.