Kelimeler karakterimizdir. Bu yüzden anahtar kelimelerimize, kodlarımıza sahip çıkmalı ki bir gün bizim dert/ dava özetimiz istendiğinde  sunabileceğimiz kıymetli kelimelerimiz olsun.

Bir tezin, bir web sitesinin, bir faaliyetin asıl gayesi anahtar kelimelerinde gizlidir. Her şeyine vâkıf olamasanız da bu kelimeler o faaliyet  ile ilgili size fikir verir. Google’ın bir hizmeti olan Anlaytics bir web sitesindeki içeriğe bağlı olarak siteye girip çıkan insanların anahtar kelimelerle ne aradığı hakkında bilgi verebilecek bir sistem. Bu ay GGB sitemiz ile ilgili 6 aylık Analytics kayıtlarını tarayıp sizlerle ilginç arama kelimelerini paylaşayım istedim ki ne aradığımızı bilelim.

“Genç Gönüllüler” 1630 defa aratılarak sitemize vâsıl olunmuş, ne güzel. Genç Dergimizin yazarlarından “Mehmet Dinç” 130 defa  aratılarak sitemizde cevabı bulunmuş. “Çarpıcı Ayetler” yazıp gelen IP sayısı ise 94 olmuş. “Genç Kitap Kafe” 105 kez  soruşturulurken yükselen değer “Dertli Sözlük” 81 defa, “Genç Dergisi Yazarları” 80 kez aratılarak sitemize girilmiş.

78 defa “Kapalı çalışılabilecek yerler” yazıp, 75 kez “başörtülü çalışılabilecek yerler” arayan hanımefendiler inşallah bir çare  bulmuşlardır. Dergimizde ve dahi sitemizde bu imkân mevcut. “Karınca nasıl kovulur” sorusunun 457 kez sorulmuş olması bizim  gençlerimizin ne kadar merhametli olduğunu gösteriyor. Öldüremiyor kovuyor. :)

“Ben hu demeyince sabredemem hu dinle “ diyerek 44 defa arama motoruna soran da, 32 defa “Mahir Zain parçaları” 37 defa “Bir tutsaklık ki asıl hürriyet onun içinde” diye aratan da bizim kardeşimiz. 32’şer defa “Aylık genç dergi tirajı” ve “Genç hanım sahabiler” diye sorgulayan da kuvvetle muhtemel bizim dertli kardeşlerimizdir.

Kelimeler karakterimizdir. Bu yüzden anahtar kelimelerimize, kodlarımıza sahip çıkmalı ki bir gün bizim dert/dava özetimiz  istendiğinde sunabileceğimiz kıymetli kelimelerimiz olsun.

Gönüllü Sesleniş

Ocak ayından bugüne altı farklı kıymetli ses ile buluşma gerçekleştirdik. Ortalama 50’şer kişinin katıldığı seminerler şeklinde geçti. “Gönüllü Sesleniş” buluşmalarımıza yaz arası veriyoruz. Ekim ayından itibaren yeni seslerle yeniden sizlerle olmak üzere tüm  konuşmacılara, yayın ekibine ve siz dinleyenlere teşekkür ediyoruz. Program kayıtlarımız sitemizden toplu şekilde yayınlanacaktır.


Abdurrahman Çetinkaya'ın Yazısı.