A. Yasin Demirci

Amerika, bütün seçeneklerin masada olduğunu söyleyerek İran`ın nükleer programını her ne pahasına olursa olsun bertaraf etmekte kararlı gözüküyor. O seçenekler arasında askeri müdahale de var. ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, "İran`ın nükleer tehdidinin ortadan kaldırılması için askeri müdahalenin gerekliliğine inanması halinde İsrail`in yoluna çıkmayız" türünden açıklamalarla askeri müdahalenin yolunu yapıyor adeta.

Bu noktada kullanılan bir diğer argüman medya ve anketler. Çarpıtılmış anketlerle aslında tüm dünyanın, buna İslam ülkeleri de dahil, “İran`ın nükleer tehdidinden” kurtulmak için askeri müdahaleye yeşil ışık yaktığı ileri sürülüyor.

Amerika merkezli Pew Araştırma Merkezi`nin kısa bir süre önce yaptığı araştırma bu taktiklerin son örneğini oluşturuyor. Pew`in raporuna göre başta Mısır, Ürdün ve Lübnan olmak üzere birçok Arap ülkesinin vatandaşlarının İran`a karşı sert yaptırımlar uygulanmasına ve hatta İran`ın nükleer programının önüne geçilmesi için askeri operasyon düzenlenmesi fikrine destek vermekteymiş. Sipariş olduğu izlenimi veren rapora göre, Amerikalıların yüzde 66`sı operasyona evet, yüzde 24`ü de hayır derken Mısır için bu rakamlar sırasıyla yüzde 55`e yüzde 16, Ürdün içinse yüzde 53`e yüzde 20 imiş.

Anket sonuçları, gerek Türk gerek Arap dünyasının medyalarında yer aldı. Anketin ne kadar gerçeği yansıttığı bir yana, kamufle edilmeye çalışan bir başka yönü de var. şirketin, bu sonuçlara, “İran`ın nükleer silahlara sahip olduğuna inananlar” arasında yaparak ulaştığı bilgisi gizlenilmeye çalışmış. Bu önemli ayrıntı ne bizimkilerde ne de Arap medyasında yer almakta. Araştırma şirketi de bu bilgiyi kendi web sayfasında, araştırmanın dip tarafında küçük puntolarla vermiş.


GENÇ'ın Yazısı.