Gora Ousmane Gouye - Komor

25 yaşında bir dövüşçü Gora Ousmane, ülkesinde sokak dövüşlerinde kazanıyor parasını. Onu diğer dövüşçülerden ayıran iki özellik var. Birisi üzerine Yasin suresini yazdığı gömleği diğeri ise isminden ve gücünden dolayı insanların ona Otoman yani Osmanlı diyor oluşu.

Osmanlı`ya dövüşerek kazandığı paranın kendisine yetip yetmediğini soruyoruz, bunun dövüşe göre değiştiğini anlatıyor. Ancak daha önce balıkçılıkla bir-iki ayda kazandığım parayı bir dövüşte kazanabiliyorum diyor. Peki, bu yaptığınız dövüşlerin kuralları var mı ölüm riski var mı diye sorduğumuzda biraz gülerek cevap veriyor. “ Hayatın neresinde olursanız olun her zaman bir dövüş içerisindesinizdir, balıkçılık yaparken de ölüm riskim vardı, dövüşçüyken de ölüm riskim var. Bu dövüşün elbette kuralları var ancak burada dövüşen insanların çoğu akraba o nedenle ölüm olayları pek olmuyor. Daha çok gösteri amaçlı dövüşüyoruz. Bir kez kolum kırıldı bunun dışında ciddi bir sakatlanmam olmadı”

Üzerindeki Yasin suresi yazılı gömleği sorduğumuzda Osmanlı “işte beni ölümden koruyan şey o, nasıl bir şövalyenin zırhı varsa benim de zırhım o. Onunla çıktığım hiçbir dövüşü kaybetmedim. İnsanlar benimle dövüşmekten korkuyor. Bir keresinde bir dövüşçü ilk hamle olarak gömleğimi yırtmak istedi. Onun elini kırdım ve o günden beri kimse buna tekrar cesaret edemedi.”


Musa Yay'ın Yazısı.