TRT`deki “Seni bulacağam oğlum!” repliğiyle halka para dağıtan ilk şaka programı olan Bir Zahmet programının organizatörü ve sunucusu Cafer Yerim son günlerde dikkatleri üzerine çekiyor. Yolda yürüyen, kendi dünyasına dalmış bir vatandaşı durdurarak ondan çeşitli isteklerde bulunup, vatandaş bunları yapmaya tahammül ettiği anda eline bir miktar para tutuşturarak kaçıyor Cafer Yerim. Bazen yerel şiveler, bazen kabadayı tiplemeler, bazen saf rolleriyle insanları kendi söylediklerini yapacak kıvama getiriyor.

Cafer Yerim`in Bir Zahmet programı çok tutunca TRT, Dünya Futbol Kupasını da yayınlayan kanal olduğu için Cafer Yerim`e futbol konulu bir mizah programı yapma şansı da verdi. Üç Korner Bir Penaltı adındaki komik futbol programı, Dünya kupasını takip edenler ve futbolla uzaktan yakından ilgilenen izleyicilerin takdirini kazandı. Programda özellikle futbol kuralları içinde yer alan bazı durumlar mizahi bir dille anlatıldı ve tabi Cafer Yerim farkıyla yer yer agresif yer yer muzip bir futbol dili ortaya çıktı.

TRT devlet televizyonu olduğu için genelde soğuk ve ciddi bir kanal olarak bilinir, ancak son yıllardaki programları dizileri bu düşünceyi kırma hevesinde. “Bir Zahmet” tarzı kaliteli mizahi programlar arttıkça özel kanallardaki ahlaki ve edebi değerleri gözetmeyen argo ve küfür kültürü üzerine kurulu komediler reyting kaybederek bir bir silinip gidecekler diye ümit ediyorum.


Sami Yaylalı'ın Yazısı.