Çoğumuzun belleğine 2004`teki Tsunami felaketiyle giren AÇE bölgesi, Müslümanların bir asrı geçen zaman diliminde özgürlük için mücadele verdikleri bir yerdi. Bu özgürlük mücadelesinin başında da her zaman Müslüman Açe Sultanlığının veliahtı olan Tunku Hasan Di Tiro`yu biliyorduk. Gerek AÇE dağlarında Müslüman mücahitleri yetiştirme programıyla gerek İsveç`teki sürgün yıllarında yürüttüğü politik diplomatik mücadele ile dimağlarımıza kazınması gereken Tunku Hasan Di Tiro, 3 Haziran 2010 günü Hakkın rahmetine kavuştu.

Onun vefatı ile birlikte AÇE`nin özgürlük mücadelesi elbette bitmedi. O, “Özgürlüğün Bedeli, Bitmemiş Savaş Günlükleri” kitabıyla özgürlük mücadelesi veren tüm Müslümanlara adeta hoca oldu.

Son Tunku`nun vefatı Türkiye`de yeterince duyurulmadı, iç ve dış gündemin oldukça yoğun olması buna sebep olabilir, ancak bir gün mutlaka Tunku Hasan Di Tiro ile ilgili belgeseller, filmler, yazı dizileri televizyonlarda gazetelerde yerini alacaktır diye inanıyorum. Son Tunku Hasan Di Tiro`ya Allah rahmet eylesin.


Sami Yaylalı'ın Yazısı.