Yaz geldi, camilere Kuran’ı Kerim öğrenmeye binlerce çocuk gidiyor, aileleri  gönderiyor. Geçmişten gelen önyargılarla beslenen dayakçı sert hocaların yerini artık daha sosyal, daha sıcak, daha öğretmeye hevesli hocaların aldığını fark ediyoruz.

Bu yıl önceki yıllardan farklı olarak müftülüklerin de gayretleriyle çeşitli illerde yarışmalar, piknikler, ödül törenleri, futbol turnuvaları, yüzme organizasyonları da düzenleniyor Kuran-ı Kerim kurslarına ilave olarak. Elbette bu tür faaliyetler çocukların Kuran-ı Kerim öğrenme hevesini daha da artırıyor, bunun yanında ailelerin de güvenerek hocalara yavrularını teslim etmesini sağlıyor.

Bir camiler arası futbol turnuvasını seyretme fırsatım oldu. İzlediğim en dostça turnuva buydu. Her şeyden önce çocuklar hiç faul yapmamaya çalışıyor. İstemeden de olsa faul yapacağını düşündüğü anda geri çekiliyor, farkında olmadan bir faul yapacak olsa otomatik olarak özür diliyor ve yüzünden gerçekten bu özür dileyiş okunuyor.

Hocalar için de bu turnuvalar oldukça iyi oluyor, hem talebelerini daha yakından tanımış oluyorlar hem de İslam`ın güler yüzünü daha güzel bir şekilde gösterme şansı bulmuş oluyorlar.


Sami Yaylalı'ın Yazısı.