İş ararken, burs ararken cv yani özgeçmişimiz sıkça istenir. Hep düşünmüşümdür özgeçmişimizde başkasının hoşuna gidecek şeyler değil de bizim hoşumuza gidecek müspet şeyler olsa nasıl olur diye. Mesela Gazze`ye Mavi Marmara gemisi ile gitmeye çalışmış bir kardeşimiz bunu cvsinde belirtebilse, sabah namazını nerde kıldığını yazabilen birileri çıksa, içimizden biri göğsünü gere gere “Ben hiç İsrail malı tüketmedim” diyebilse, bildiğimiz diller kısmında Osmanlıca`yı ve Arapça`yı en başa yazabilsek, maaşımı bankadan istemem elden alırım faiz bulaşmasından çekinirim diyebilen birileri olsa sizce de iyi olmaz mı?

Sigara kullanmam, içki içmem, sağa sola sarkmam, namazlarımı cemaatle kılarım, kaylule yaparım, kurban bayramında görev alabilirim gibi samimi ve gerçekçi ifadeler de olabilir bu özgeçmişte. İçinizden ya bunlar riya olmaz mı diyenler olabilir ancak eğer biz samimi bir şekilde kendi gayretlerimizi ifade edersek bu riyadan çok kendi ortamını hazırlamak olarak algılanır görüşündeyim.

Üniversite birinci sınıftaki hocamız bize “Hayatınızdaki en güzel anılarınızı özgeçmişinize koyamazsınız” demişti. Çok şükür ki birkaç yıl sonra kendi özgeçmişimi oluştururken hayatıma yön veren şeyleri de yazdım. Mesela Genç Gönüllüsü olduğumu, Genç Dergi, Cafcaf, Dertlisözlük ve Dünyabizim`in takipçisi olduğumu özgeçmişimde özenle belirttim.


Sami Yaylalı'ın Yazısı.