Bediüzzaman’a Solcu Yorumu: Yolcu

Asrın müfessiri, devrinin harikası Said Nursi Hazretleri, Yâr`ine kavuşalı tam 50 yıl oldu. Tüm ömrünü iman hizmetine adamış, vefatından sonrada milyonların Müslüman olmasına vesile olmuş bu dava adamı, belgesellere, filmlere, tiyatrolara konu olmaya devam ediyor. Yolcu: Bediüzzaman Said Nursi isimli belgesel ise bunlardan sadece biri. Kendilerini “solcu” diye tanımlayan kişilerce yapılan belgeselin ilk oluşumunda Can Dündar dahi var. Belgeselin metin yazarı Cemalettin Canlı, belgeseli hazırlama süreci içerisinde tam 1 yıl Risale ve nurculukla ilgili kitaplar okuduğunu söylüyor. Sonra, belgesel ekibi Bediüzzaman Hazretlerinin doğduğu Nurs Köyü`nden başlayarak, onun adım attığı hemen her yeri gezdiklerini ve belgeseli büyük bir titizlikle hazırladıklarını söylüyor. Yönetmen Yusuf Kenan Beysülen`in açıklamaları ise oldukça dikkat çekici: Said Nursi`yi tanımaya başladıkça bazı noktalarda kendimize yakın bulduk. Bugünün sorunlarının o gün de yaşandığını, tartışıldığını görüyoruz. Bediüzzaman`da kamusal alan-özel alan tartışmasını gördük, şaşırdık. Namaz kılarken evi basıldığında diyor ki: `Sen benim evime giremezsin. Burası özel alandır.` Münazarat`ta çok kültürlülük ve çok kimliklilikten bahsediyor. `Bir arada yaşamayı öğrenmeliyiz.` diyor. Bunlar beni etkileyen şeylerdi. Sol fikre yakın şeyler. Çok hoşuma gitmişti." Kalan Müzik etiketiyle tüm müzik marketlerde yerini alan belgeselin kitabı ise Eylül ayında çıkacak.


Eminem İflah Olur mu?

O, şu an yaşayan en büyük rap sanatçısı… Amerikan başkanlarıyla dalga geçen, savaşan komutanlara en büyük ve rahat küfürleri savuran isyankâr adam, bir yıl önce çıkardığı Relapse isimli albümünün ardından geçtiğimiz aylarda Recovery isimli 17 parçadan oluşan harika bir albüm daha rap dinleyicilerine hediye etti. Kobe, P!nk, Lil Wayne, Rihanna gibi ünlü isimlerin de eşlik ettiği albümde, Going Through Changes, Love the Way You Lie, So Bad parçalar başta olmak üzere birçok yüksek seste dinlemek isteyeceğiniz parça var. Bu arada Eminem demişken, hâla izlemeyenler varsa 8 Mil filmini izlemelerini tavsiye ederiz.


Bekir Sıdkı Sezgin

Klâsik Türk Musikî müziğimizin en önemli isimlerinden bu müstesna kişiliği biz, internet çağının çocukları bilmeyiz ama bilmeye çalışalım… Dilkeşhaveran Salât`ı dinleyelim mesela şu mübarek Ramazan ayında. Al-i İmran`dan 190,191,192,193,194 surelerini okuduğu Aşr-ı şerif`i bir dinleyelim bu hakiki “sanatçı”dan ve düşünelim şimdi; müzik adına, sanat adına sahnelerde insanlara kokuşmuş etler sunan ilginç kişilikleri… 96`nın Eylül ayında aramızdan ayrılan bu güzel insanı, Eylül ayında daha kapsamlı anlatacağım inşallah. şimdilik size birçok eserine ulaşabileceğiniz Facebook`daki Bekir Sıdkı SEZGİN isimli hayran sayfasını önerebilirim.


Açı Dergisi

Cahit Zarifoğlu`nun 1962`de tek sayı olarak çıkardığı, Rasim Özdenören ve Erdem Beyazıt gibi isimlerin yazdığı Açı Dergisi, bu yıl Genç Dergi sponsorluğunda tekrar basıldı ve birçok ilde ücretsiz dağıtıldı. Açı Dergisi ve diğer Zarif etkinlikler için: [email protected]


Genç Dergi İnternette

Genç Dergi`nin Facebook ve Twitter`daki yayın sayfaları bunlardır. Dergiyi en güncel ve iyi şekilde buralardan takip edebilirsiniz.

www.facebook.com/gencdergi

www.twitter.com/gencdergi


Genç Akademi Bülten

Genç Akademi güzel işlere imza atıyor. Nicelik değil, nitelik peşinde olduğu, konuk ettiği önemli isimlerden anlaşılabilir. Akademi, çalışmalarının bir bölümünü kapsayan bülteni yayınladı. İçinde birçok önemli isim olan bülteni mutlaka edinip okumalısınız ve akademinin yeni programlarını kaçırmamalısınız: [email protected]


Yaşamak

Radyo Voyage`da çok güzel müzikler çalıyor. Dinleyin derim. 107.4

Dergide bir ara herkes bir müzik açmıştı. Bir anda ortada bir karmaşa meydana geldi. Nasıl anlaşacağız dedi birisi. Bunun üzerine M. Semih Taneri abimiz “Nefislerinizi öne çıkardığınız sürece anlaşamazsınız” dedi. Ayın sözü bu!

Abim Mustafa Tayfur, bu çatı altından ayrılıp, memlekete döndü. Orada yeni bir iş ve yuva kuracak. Her şeyimizle yanındayız.

İDSB (İslam Dünyası STK`lar Birliği) programları dahilinde, Mahmud Sami Erdem ile bir hafta dünyanın her tarafından gelmiş gençlerle birlikteydik. Bu tür güzel etkinliklerin devam etmesi duası ile…

Mahmut Bıyıklı Ağabey gibi, kültür-sanat-edebiyat camiasındaki her `ağabey` gençleri eleştirmek yerine, onlara daha güzelinin ve doğrusunu anlatarak destek olsa, gençlerin `dirilişi` daha çabuk gerçekleşir.

“Üç ay içinde İsrail`e yeni sürprizlerimiz olacak.” Bülent Yıldırım

Gördüğümde mutluluk duyduğum çok kişi var ama huzuru üç kişide duyuyorum: Yasin Şafak, Abdurrahman Çetinkaya ve Süleyman Ragıp Yazıcılar.

* Bombay Jayashree - Zara Zara (dünya`nın en iyi müziği)

* Jerry Douglas - Glide

* Erkan Oğur ve İsmail Hakkı Demircioğlu - Zahit Bizi Tan Eyleme

* Yılduz Usmonova - Dostga Dost

* Hanna Jahanforooz - Darvishi

* Kitaro - 40080


Yavuz Selim Güneş'ın Yazısı.