Fahri Sarrafoğlu

Bilim parklarının ne işe yaradığını ülkemizdeki çoğu kişi bilmiyor. Oysa gelişmiş ülkeler bilimin temellerini bu özel mekânlarda atıyor.

Bugün dünyada yaklaşık 2 bin 400 bilim parkı bulunuyor. Bunların 300`den fazlası Avrupa ülkelerinde hizmet veriyor. Yılda 290 milyon kişi buraları ziyaret ediyor. Türkiye`de sadece İstanbul ve Ankara`da bilim parkı var. Fakat onlar da ihtiyacı karşılamaya yetmiyor. Bilim parklarının ne işe yaradığını ülkemizdeki çoğu kişi bilmiyor. Oysa gelişmiş ülkeler bilimin temellerini bu özel mekânlarda atıyor. Mucit Çocuk Derneği hem yerel yönetimleri hem de vatandaşı bilim parklarıyla tanıştırmak istiyor.

BİLİMİ ÇOÇUKLARIMIZA SEVDİRMELİYİZ

Mucit Çocuk Bilim Parkları Kurma ve Geliştirme Derneği, isminden de anlaşılacağı üzere bilim parklarının ülkemizde yaygınlaştırılması için önemli faaliyetler yürütüyor. Derneğin başkanı Erol Gürakar, bilim parklarının yararlarını şöyle anlatıyor: “Bilim parkları, `Bilime sahip olmak için ne yapmalıyız?` sorusunun cevabıdır. Birçok Avrupa ülkesinin toplam nüfusundan daha fazla genç nüfusa sahibiz. Eğer bu avantaj iyi yönlendirilirse büyük bir güce dönüşür. Bilim parkları deney heyecanı verir, bilimi sevdirir. Dünyada yaşananları kavratarak öğretir, temel, uygulamalı bilimler ve teknoloji hakkında bilgi verir, çocuk ve gençlere öğrenme şevki, keşfetme mutluluğu sağlar. Bilim parklarını gelişmiş ülkeler `çocuklar iyi vakit geçirsin` diye değil, bilim toplumunun tohumlarını atmak için kullanır.”

ASLINDA HER İLÇEYE BİR BİLİM PARKI OLMALI

Başkan Gürakar, ülkemizin her bir şehrinde ve her bir ilçesinde bir bilim parkı açılması gerektiği üzerinde durarak “aslında buna gücümüz var ama yeter ki ilgi ve destek olsun” diyor. Gürakar: “Bu bilim parklarına aileler de gelecek ve ne yapmaları gerektiğini kendileri bulacaklardır” diyerek bilim parklarının açılması için her kesimden destek beklediklerini ifade etti. Neden bilim parklarının açılması gerektiği konusunda Gürakar şunları söyledi: “Çünkü bilim güçtür. Çünkü bu güce yeterince sahip olmayan toplumlar, muhtaç ve bağımlı olurlar.”

“Çünkü; aydınlık bir gelecek için güçlü olmalıyız. Ülkemizdeki öğrenci sayısı, pek çok Avrupa Ülkesi nüfusundan ve hatta bazılarının toplamından daha fazladır. Bu, iyi yönlendirilirse büyük bir güce dönüşebilir. Bunun için bu genç nüfusun bir kısmının bilime yönlendirilmesi şarttır. Bu genç nüfusu bilimle tanıştırmak ve onlara bilimi sevdirmek için bilim parkları en ideal ortamlardır. Bilim Parkları deney yapma heyecanı vererek gençlerin bilime ilgisini çeker. Bilim Parklarında görerek ve deneyerek derinlemesine bir kavrama ve öğrenme sağlanır.”

BİLİME ULAŞMAK ZOR OLMAMALI

Gürakar bilime ulaşmanın zor olmamasını dile getirdi ve şöyle bir çağrıda bulundu: “Bilim Parkları açmak, deney setlerini kendi bilgi birikimimizle, kendimiz üretirsek pahalı değildir. 40 deney setli bir bilim parkı yaklaşık 50.000 TL ile donatılabilir. Ülkemizin kaynakları buna yeterlidir. Mucit Çocuk Bilim Parkları Kurma ve Geliştirme Derneği olarak, bu deney setlerini hiçbir ticari kazanç beklemeden üretmeye ve hizmet vermeye gönüllüyüz. Daha fazla bilgi için lütfen bizi arayınız ve web sitemize bakınız.” (www.mucitcocuk.com.tr)

NOBEL ADAYLARI BURADAN ÇIKIYOR

Gelişmiş ülkelerde yüzden fazla deney setinin bir arada bulunduğu bilim parkları mevcut. Almanya`da, Münihte Deutsche Musem diye büyük bir bilim müzesi olduğunu hatırlatan Başkan Gürakar, sözlerini geleceğin Nobel adaylarının buradan çıkacağına inandığını söyleyerek şöyle tamamladı: “Bu müze yetkilileri ile yaptığım bir görüşmede 1936 ve 1937 Nobel ödülü sahipleri iki Alman bilim adamının, `biz çocukken ailelerimiz bizi buraya getirmeselerdi, bizde bilim merakı uyanmayacaktı` dedikleri ifade edilmiştir.”


GENÇ'ın Yazısı.