Geçtiğimiz ay Malezya`da başlayan İmam Muda yarışması, diğer Müslüman ülkelerin de dikkatini çekmişe benziyor. İmam Muda yarışmasının amacı en kaliteli imamı seçmek. Elbette imamların imanlarını ölçmek gibi bir ihtimal yok ancak onların hitabet, kıraat, tilavet, ilmihal, hafızlık, hadis, tefsir, siyer bilgileri hem onları takip eden halkın hem de bu alanlarda uzman olan âlimlerin oylarıyla ölçülerek en iyi imam seçilmeye çalışılıyor.

İmamlar konusundaki tartışmalar en çok Ramazan ayında ortaya atılır. Jet imam, yetersiz imam tartışmaları sık sık medyaya da yansır. Medya bunu bazen iyi niyetli bazen de art niyetli yapsa da imamların hepsinin yüksek kalitede olmadığını diyanet de biliyor. Ancak hangi meslek dalında başarılı olduk ki imamlıkta kalite bekliyorsunuz. Nasıl yaşarsak o şekilde imamlarımız olur. Her şeye rağmen son yıllardaki imamlar 5-6 yıl öncekilere göre çok daha ilerdeler. Benzer tartışmalar Malezya`da da yaşanmış olacak ki İmam Muda isminde bir yarışma programı hazırlanmış.

En iyi imam olma yarışındaki imamlar en büyük camilerde sırayla vaaz veriyor, kendilerinden istenen bir konuyu doğaçlama anlatmaya çalışıyorlar. Binlerce kişiye imam oluyor, onlara en güzel namazı kıldırmaya çalışıyorlar. Halk da onlara iştirak ederek kendilerini ibadet konusunda en çok şevklendiren imamı seçmeye çalışıyor. Bu yarışma başarılı olursa diğer Müslüman ülkelere de yayılabilir. Kim bilir belki Türkiye`de de bir referandum da bunun için yaparız.


Sami Yaylalı'ın Yazısı.