Türkiye`de herkesin izlediği nadir dizilerden biriydi Ekmek Teknesi. Ekmek Teknesi ekibinin yıldızlarını yeni bir diziyle buluşturma fikri, daha önce benzer projeler denenip başarısız oldukları için pek cazip gelmiyor, ancak bu kez TRT farkıyla hazırlanıyor olması işin rengini değiştiriyor. Başrollerini Hasan Kaçan, Ahmet Yenilmez, Kadir Çöpdemir gibi isimlerin üstlendiği Halil İbrahim Sofrası, Ağustos ayında gösterime girdi. İlk bölümde dizinin tanıtımı için iyi bir hamleyle Kurtlar Vadisi Pusu dizisinin değişmez jönü Necati şaşmaz (Polat Alemdar) konuk oyuncu oldu.

Dizi yine bir mahalle dizisi olma havasında. Mahallenin berberi, çaycısı, müşterisi görevinin başında. Nerdeyse tüm karakterlerin dizi tecrübesi olduğu için gözümüzde o eski rolleriyle canlanıyorlar. Heredot Cevdet`in berberliği ilk anda garip geliyor hepimize. Karikatürize duruşları olsa da yine daha gerçekçi rolleri var bu kez ekibin. İnşallah Halil İbrahim Sofrası dizisi seviyeli dizi yapma çabasında muvaffak olur ve televizyon kanallarını istila eden kötü aşk romanlarını tahtlarından indirir.

Dizinin berberi olan Hasan Kaçan bir söyleşisinde “Türkiye`de ilk defa Ekmek Teknesi oyuncuları evlerine ayakkabılarını çıkararak giriyordu bizim vatandaşımız evine ayakkabıyla girmez” diyordu. Umarım Halil İbrahim Sofrası dizisiyle yine vatandaşımızın gerçeklerini yansıtan güzel şeyleri hatırlatma çabasında olup özenti karakterlerden arındıran bir seviye yakalanır.


Sami Yaylalı'ın Yazısı.