A. Yasin Demirci

Muson yağmurları, sanki on yıllık yağışını bir anda bıraktı Pakistan`ın geniş bir coğrafyası üzerine… Pakistan, tarihinin en büyük afetini yaşadı. Hindistan üzerinden Pakistan`a gelen ve ülkenin en büyük nehri olan İndus, 25 km eninde, gürül gürül akan koca bir nehre dönüştü ve iki milyona yakın insanı yuttu. Pakistan`ın tüm coğrafyasının üçte birini sular altında bıraktı. Asrın afetinden 25 milyon kişi etkilendi. 13 milyon kişiyi evsiz, 3.5 milyonu çocuk, milyonlarca Pakistanlıyı bir yudum temiz suya mahrum kaldı. Aç, susuz, tüm hastalıklara karşı korunaksız Pakistan halkı, dünya kamuoyunun vicdanın uyanmasını bekledi, ve hâla bekliyor…

Haiti için seferber olan dünya 20 milyonu etkilendiği, insanlık trajedisinin eşiğindeki Pakistan için aynı hassasiyeti göstermiyor. Batı dünyası, yardım elini uzatacak ama önemli çekinceleri, kayda değer bahaneleri var!

BM İnsani yardım koordinatörü Elizabeth Byrs`ın, dünya kamuoyunun Pakistan`da yaşanan drama yeterli ilgiyi göstermemesinin gerekçesi için diyor ki;

“Pakistan`ın imaj sorunu var.”

Yani! Yanisi şu; Pakistan zaten sorunlu bir ülke. Batı`nın başını ağrıtacak potansiyele sahip. İleride kaçak göçmen olarak karşılarına çıkma ihtimali çok yüksek olan bir nüfusa sahip. Sonra yapılacak yardımların, Taliban sempatizanlarının eline geçme riski bir hayli fazla! Dolayısıyla, her yönüyle imaj sorunu olan ülkenin halkının çok büyük bir bölümünün sular altında kalmasının bir mahsuru yok!

Bu yalınlıkla söylenmese de Haiti için seferber olan, tüm dünyayı yardım etmeleri için harekete geçiren Batı dünyasının, söz konusu Pakistan olunca elini cebine götürmemesi, yardım ediyor gibi görünmesinin ardında yatan düşünce bu aslında…

Bakın, Batı`nın en önde gelen ülkesi Amerika, Pakistan dramı için 87 milyon dolar yardım sözü vermiş. Oysa aynı Amerika, Afganistan`da yürüttüğü, Taliban mensuplarından çok sivilleri katlettiği “terörle mücadele” savaşında, bir ayda harcadığı para, tamı tamına 12 milyar dolar. ABD Kongresi Araştırma Servisinin ortaya koyduğu rakamları haberleştiren El Jezire`ye göre ise, AfPak denilen yerde Amerika bir askeri için yılda 1 milyon dolar harcıyor. Bu rakamın Pakistan`da sular altında kurtarmak için gerekli olan miktarın kaç katı olduğunu varın siz hesaplayın.

Birazda çuvaldızı kendimize batıralım;

Batı dünyası anlaşıldı ki kendi ırkından, dininden olan için yardımsever. Kendi zaviyesinden haklı! bir takım gerekçeleri olduğu için Pakistan`da yaşanan trajediye, ucundan, kenarından yardımlarla yetindiler.

Peki koskoca İslam dünyası ne yapar? Gerçek düşmanlarına karşı kullanmayacakları silahlara milyar dolarlar harcayan Arap ülkeleri… Ultra lüks hayatları için milyon dolarlar harcayan, batılı futbol kulüplerini milyon dolarlara satın alan, futbolcularını akıl almaz rakamlar vererek ihya eden, milyarder Arap şeyhlerinden bu gibi günlerde neden hiç ses çıkmaz acaba? Sahi İslam dünyasının herhangi bir coğrafyasını yasa boğan bir afet için, söz konusu para babası şeyhlerine ilişkin “şöyle yardımda bulundular diye” bir haber işittiniz mi hiç? “Onlar hayırlarını gizli yapıyorlar masalına” kimse inanmasın. Yapacak olsalar dünya âlem duyardı çünkü.

Pakistan`da asrın afetinin yaşandığı günlerde medyaya bir haber yansıdı. ABD`nin en zenginleri arasında yer alan 40 milyarderin, servetlerinin en az yarısını hayır işlerine bağışlayacak zenginler arasına katılma kararı aldığını bildiriyordu haber. Dünyanın en zengin iki adamı, Microsoft şirketinin kurucusu Bill Gates ve eşi Melinda ile yatırımcı Warren Buffet`ın Haziran`da başlattıkları "Bağış Sözü Ver (Giving Pledge)" adlı girişime katılanlar arasında film yapımcısı George Lucas, New York Belediye Başkanı ve işadamı Michael Bloomberg, Hilton otelleri zincirinin varisi Barron Hilton, CNN`in sahibi Ted Turner, "Star Wars"ın yönetmeni George Lucas gibi ultra zenginler de bulunuyor.

Şimdi soru şu; Fakirin, mazlumun, muhtaç sahibinin yanında olmayı, onları koruyup kollamayı, hayır hasenatı emreden İslam dininin mensuplarından beklenecek bu girişim neden İslam coğrafyasında hayat bulmaz acaba? Bugünlerde cevabı aranması gereken soru bu olsa gerek…


GENÇ'ın Yazısı.