Samimi bir dostla evvelden muhabbetimizin olduğu bir kitapçıya uğradık. Selamdan hal hatırdan sonra kitapçı, dostuma “Biçerdöver satın almışsın hayırlı olsun” dedi. Ben kitapçının ne demeye çalıştığını düşünürken arkadaş “Sağolasın uğraşıyoruz işte” gibisinden bir cevap verdi. Biraz acelemiz olduğundan kitapçıda fazla durmadık, hemen çıktık. Arkadaşa yolda sordum “Ne biçerdöverinden bahsediyor?” diye. “Facebook’taki farmville oyunundan bahsediyor” deyince benim paraşütlü jeton ancak düşebildi.

Facebook hesabımı sadece birkaç paylaşımı yapmak için kullansam da profilimi açtığımda arkadaşlardan gelen farmwille iletilerini görüyordum. Kimi bilmem ne kadar domates ekmiş patates almış şu hayvanı beslemiş bu hayvanı satmış gibisinden iletilerle doluyordu profilim, farmwille oyununu oynayan dostlarım sayesinde. Hatta bu oyun bir ara mahkeme kararıyla kapatıldı. Tam olarak sebebi açıklanmadı hafızam beni yamultmuyorsa.

Arkadaşa şakayla karışık sordum “Sizin bu farmwille yüzünden domuz gribi yayılmış doğru mu? Bizimki konuya çalışmış, “Ben domuzları oyuna başladığım gün sattım, kazandığım parayla da hayrat tarlası yaptım. Domuzların yaptığı yapacağı tüm griplerden, mesul değilim. Domates ve patates ekiyorum, ördek ve kaz yetiştiriyorum. Toprağı işliyorum.”

Toprağın facebookta işleniyor olması çok garip gerçekten. Ne kadar sanal hayata batmış olsak da toprağın müthiş bir çekim kuvveti var. Kastettiğim elbette yer çekimi ya da manyetik bir çekim değil. Fizik kurallarını aşan bir çekim. Bir gün teknoloji yok olsa kaç insan işsiz kalır ve tarlalarına geri döner? Ve bu farmville de ekilen domates patatesler işe yarar mı? Elbette orasını Allah bilir. Sırf bu konu üzerine uzun bir yazı yazılabilir ama benim amacım şimdilik kuyuya bir taş atmak çıkarabilene aşk olsun…


Sami Yaylalı'ın Yazısı.