Traf-O-Data Kuruldu

Traf-O-Data Kuruldu. Dünyanın en zengin insanı olarak bilinen Bill Gates, o zamanlar bu kadar zengin olacağını bilmese de arkadaşı Paul Allen ile birlikte TRAF-O-DATA isimli şirketi kurdu. Şimdilerde kazandığı tüm parayla hayırseverlik yapmaya çalışan Bill Gates, Amerika’da yapılan anketlerde kimin başkan olmasını istersiniz sorusuna en çok verilen cevap haline gelmiş durumda.


Kabul Olunmuş Dua Nuri Pakdil

Nuri Pakdil 1972 yılında “Edebiyat Dergisi Yayınları”nı kurar. Nuri Pakdil’in ve kurulan yayınevinin ilk kitabı Batı Notları`dır. Aynı yıl genç bir şair olan Erdem Beyazıt’ın ilk şiir kitabı “Sebeb Ey” de Edebiyat Dergisi Yayınları’ndan çıkar. 13 yıl ara verilse de Edebiyat Dergisi Yayınları bu gün hala kitap yayınlamaya devam etmektedir.


Made In Turkey: Yasak

1972 yılında Av Emine Aykenar tesettürlü olduğu gerekçesiyle barodan atılır. Adliye koridorlarında görülen ilk türbanlı avukattır Emine Aykenar. Bu haksızlık karşısında dava açmış, lakin davayı kaybetmiş ve mesleğinden ihraç edilmiştir.

Yine o sıralar İmam Hatip Okulları ortaokuldan sonra 4 yıl eğitim veren bir meslek okulu haline getirilmiştir. O güne kadar İmam Hatip Okulları olarak anılan okullara İmam Hatip Liseleri adı verilir. Bu dönemde İHL mezunlarına fark dersleri vermeden üniversitelerin edebiyat kollarına gidebilme hakkı tanınmıştır.


Bu Araba Kör Ediyor

Efsane arabalardan Granada’nın üretimine başlandı. Birkaç yıl içinde Türkiye’ye gelen bu araba düğünlerde törenlerde bayramlarda kullanılmaya başlandı ve çok sevildi. Türk filmlerinde Granada’nın önüne atlayarak kör olan çok fazla aktör ve aktris gördük. Granada’nın çarpıcılığı ile “Görebilecek miyim Doktor Bey?” repliği birleşince seyirciler bir sonraki sahneyi tahmin etmek de zorlanmadılar: “Görüyorum, görüyorum…"


The Godfather

Sinemada üçleme denildiğinde ilk akla gelen filmlerden olan efsane film Baba gösterime girdi. Hala dünyanın en iyi filmi olarak gösterilen BABA, 3 büyük oyuncuyu dünyaya tanıttı. Marlon Brando, Robert De Niro ve tabi Al Pacino. Aynı yıl Türkiye’de izlenen filmler arasında en dikkat çeken Kartal Tibet’in başrol oynadığı Tarkan: Altın Madalyon’du.


"Baba"nın Şirketi!

Orhan Gencebay Kervan plak şirketini kurdu. Türkiye’nin ilk yerli sermayeli plak şirketi olan Kervan, kısa sürede büyük işler yaptı. Erkin Koray, Ahmet Özhan, Ajda Pekkan, Samime Sanay, Kamuran Akkor, Neşe Karaböcek gibi dönemin önemli sanatçıları plaklarını Kervan’da çıkardı.


Kazanacakken Kaybetmek

1972’de düzenlenen Münih Olimpiyatları’nda Filistinli mücahitler İsrailli sporcuları kaçırdı. Olayın amacı İsrail katliamlarını protesto edip Filistin’in sesini dünyaya duyurmaktı. Ama açılan ateş sonucu sporcular da mücahidler de hayatını kaybetti. Madalyayı kazanan Almanlar oldu. Dünya basınında Filistinliler 6 sporcuyu öldürdü şeklinde duyurulan olay üzerine 2 film çekildi.

Dünya gündeminde bunlar olurken Türkiye’de de insan ve uçak kaçırma olayları yaşandı. Bu eylemlerin amacı ise Deniz Gezmiş ve iki arkadaşının idam edilmesini protesto etmekti.


Beyaz Sinema`nın Piri

Öncü yönetmen Yücel Çakmaklı 1972 yılında N. Fazıl Kısakürek’in ‘Deprem’ isimli öyküsünü Çile ismiyle filme alır. Çile’de Hülya Koçyiğit, Yalçın Gülhan ve Hulusi Kentmen gibi popüler isimler oynar, üstelik Koçyiğit, Altın Koza’da En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nü alır. Çakmaklı yine aynı yıl, Necip Fazıl Kısakürek’in ‘Senaryo Romanlarım’ adlı kitabındaki ‘Sen Bana Ölümü Yendirdin’ adlı hikâyeden yola çıkılarak “Zehra” filmini çeker… Geçtiğimiz günlerde (23 Ağustos 2009) hayata gözlerini yuman Çakmaklı, Millî Sinema akımıyla Yeşilçam’ın tarihine damgasını vurmuştur.


Atatürk Artık Kızmıyor

1972 yılında 10 liraya yarım kilo et alınabiliyordu.. Arka yüzünde kız kulesi, ön yüzünde gülümseyen Atatürk resmi olan on lira artık koleksiyoncuların gözdesi.. Para üzerindeki resimler her zaman eleştiri konusu olmuştur. Ama en fantastik olanı geçenlerde ortaya atıldı. Piyasaya sürülen yeni 10 lira üzerindeki Atatürk resmini bir takım insanlar kasıtlı bulmuşlar. Güya Tayyip Erdoğan’ın bıyığına benzer bir bıyığı olan Atatürk resmi yerleştirilmiş paraya. Gerçi bir buçuk İskender yer, üzerine bir tas ekşimiş yayla çorbası içer, sonra da amuda kalkıp bakarsanız benzetir gibi oluyorsunuz:)


Taviz Verdikçe Kaybettik!

1972’de Filistin’de el Halil kentinde bulunan Hz. İbrahim Camii’nde Yahudilerin de ibadet edebileceklerine dair izin kararı çıkarılır. Yahudiler el Halil kentinin stratejik noktasını oluşturan ve İbrahim Aleyhisselam tarafından inşa edilen camiyi sinagoga çevirmek için ilk adımı böylelikle atmış olur. Daha sonra bu karar “Müslümanlar camide bulunduğu sırada da Yahudilerin ibadet edebilmesine” imkân verecek şekilde genişletilir. Şubat 1994`te Yahudi terörist Goldstein`in camideki katliamının ardından cami ibadete kapatılır. 7 ay sonra yeniden ibadete açılan camide bu sefer Müslümanların ibadet ettikleri kısım daraltılır ve 30 yaş altı Müslümanların camiye girişi kısıtlanır. Geçtiğimiz ay bu kez de Yahudi bayramı bahanesi ile Müslümanlar günlerce camiye alınmamıştır. Konulan pek çok engelin tek sebebi vardır: Müslümanları buradan tamamen uzaklaştırmak ve bu tarihi yapıyı sinagoga çevirmek. Son günlerde aynı taktiği uygulayarak Mescidi Aksa’ya da el koymak istiyor İsrail. (Şimdiye kadar Kudüs civarındaki 1200 camiye el konulmuş; kimi gece kulübüne kimi kumarhaneye çevrilmiş)


Beraber Büyüdük

Öğretmen Rasim Kaygusuz’un çizdiği ve 2005 yılına kadar ilkokullarda okutulan efsane çizgi kitap Cin Ali ilk kez 1972 de basıldı. Siyah önlük giyilen zamanların beyaz atlı prensi konumuna gelen Cin Ali, neredeyse tüm resimlerimizde yerini almıştır. “Keşke animasyon film haline de getirilse” demekten kendimizi alamıyoruz.


Ayşegül Genç'ın Yazısı.