dunyabizim.com`dan derleyen Asım Gültekin

En son Mehmet Akif Ersoy ile ilgili bir oyunu sahnelendirdiğini duyduğumuz Ahmet Yenilmez ile bir söyleşi gerçekleştirdik.

- “Anladım ki sanat Allah’ı aramakmış./ Marifet bu gerisi çelik çomakmış.” diyen Necip Fazıl ile hemfikir misiniz? Öyle ise şayet bu anlayışa sahip sanatçı sayımızı yeterli buluyor musunuz ve bu bağlamda Türkiye’deki sanat anlayışını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bu sorunuza cevap o kadar uzun ki! Sanat ile uğraşan insanlar bu işi meslek seçmiş insanlardır (amatör uğraşları kastetmiyorum). Meslek olarak seçmiş insanlar ise bir yerlerde istihdam edilmelidir. İstihdam edilebilmesi için müesseselere ihtiyaç vardır. Müesseseleri merkezi idareler veya müteşebbisler kurarlar. Edebiyatın bir kolu olan sanat, merkezi idarenin tespit ettiği kültür politikaları ile şekil alır. Sanat himaye ister. Bu merkezi idareler veya zenginler veya sivil toplum kuruluşları tarafından olur. Kendi çabaları ile sanat çalışmalarında bulunan insanlar ise özellikle ülkemizde bir başka engel ile karşılaşmaktadır. Bu engel ise sanatta mevcut zihniyettir ki bu başlı başına konuşmamız gereken bir konudur.

- “Resim, müzik gibi dersler var da bir devlet okulunda neden tiyatro yok?” dediğiniz oluyor mu? Ana sınıfında, olmadı ilköğretimde böyle bir ders ve uzman öğretmen olsa tiyatro kültürümüzün gelişmesinde olumlu bir etken olur muydu?

Var aslında sanırım üç yıl önce okullarımıza drama dersi konuldu. Ama geçmişte eğitsel kol dersleri gibi bu dersimiz de başka dersler tarafından işgal edildi. Sorduğunuzda hoca bulunamadığından şikayet edilmekte. Kimse ülkemizde 27 tane güzel sanatlar fakültesi ve konservatuar mezunlarının olduğunu, binlerce gencimizin işsiz gezdiğini bilmemekte!

- Oynamayı hayal ettiğiniz bir rol var mı? Tarihten bir kahraman, manevi bir lider... Mesela Aliya İzzetbegoviç’i, Selahattin Eyyubi’yi, Kanuni’yi, Fatih’i canlandırmak ister miydiniz? (Tam bu söyleşiyi yapacağımız sırada sitemizden Safahat adlı tek perdelik oyunu oynayacağınız haberini duyduk, pek sevindik.) ‘Nasıl bir oyun Safahat, içeriği nedir?’ sorusu ile anlatmanızı rica edelim.

Elbette var saydıklarınızın hepsini oynamak isterim. Özelikle de Aliya İzzetbegoviç. 20. Yüz yılın yüz akı! Evet, Mehmet Akif Ersoy’u sahneliyoruz bu sezon. Akif bizim için bugüne geliyor! Akif dönüyor! Ya siz! Nerdesiniz… Daha fazlasını oyunumuza bekleriz. Şunu özelikle belirtmek isterim ki Akif konusunda tiyatroda bir ilk çalışmadır.

- Sıkı bir okur olduğunuzu düşünüyorum. Yanılmadığımdan emin olarak sorayım: başucu kitaplarınız?

Teşekkür ederim. Baksanıza kitap okumak bile meziyet oldu! Başucu kitaplarım o kadar çok ki. Tabi öncelikle Türkçe mealli Kuran-ı Kerim. Dünya ve Türk Klasikleri. Takip ettiğim yazarlar. Mesela son dönem Mustafa Kutlu gibi. Hangisini sayayım.

- Takip ettiğiniz dergi isimlerini soracak olursak...

Dergâh, Temrin, Umran, Mostar, mesleki dergiler, Aksiyon şimdilik aklıma gelenler.

Eyüp Akyüz konuştu.


Asım Gültekin'ın Yazısı.