dunyabizim.com`dan derleyen Asım Gültekin

Kimi gençlik kurumlarının temsilcilerinin katıldığı bir programda Turgay Oğur neyi itiraf etti?

21 Kasım’da Ali Emiri Efendi Kültür Merkezi gençlik temsilcilerini ağırladı. Genç Müsiad`ın düzenlediği "Yöneten Kurumlarda Gençlik Algısı" paneline Genç Siviller Hareketi Sözcüsü Turgay Oğur, İBB Gençlik Meclisi eski Başkanı Melih Gülseren, E-Gençlik Derneği Başkanı Kemal Uysal ve Kariyergenç`in kurucusu Nurettin Özdoğan konuşmacı olarak katıldı.

Panelde en yoğun ilgiyi militarizm karşıtı eylemleriyle kamuoyunun yakından tanıdığı Genç Siviller Hareketi`nin sözcüsü Turgay Oğur gördü. Gençliğin devlet için stadyumlardaki resmi törenlerde geçit yapan yığınlardan ibaret olduğunu söyleyen Oğur, gençlerin sorunları diye bir sorun türü olamayacağını, ancak başörtülü gençlerin, Kürt gençlerinin, süryani gençlerin sorunlarının olduğunu söylemenin daha sağlıklı olacağını düşündüğünü belirtti.

Soru-cevap faslında seyircilerden birinin `Siz de bu devletin eğitim kurumlarından geçtiniz. Muhalif olmayı nasıl başardınız?` sorusuna verdiği cevapta anlattığı bir olay salondaki herkesi şaşırttı. `Ben 28 Şubat sürecinde Erbakan hükümetinin sona ermesi için ışık kapama-yakma eylemlerine katılanlardan biriydim. Malesef o dönem darbeci zihniyete hizmet etmişiz. Sonradan bunu farkettim.` diyen Oğur`a, panel başkanı Furkan Gümüş `Biz de sizi demokrat sanmıştık, program sonunda plaket verecektik, iptal ediyoruz` sözleriyle takıldı.

2.Uluslararası Genç Girişimcilik Kongresi 20-21 Kasım`da

Panel`in sonunda, Müsiad`ın gençlik kurulunun organize ettiği "II. Uluslararası Genç Girişimcilik Kongresi"nde buluşmak üzere sözleşildi. 20- 21 Kasım 2009 tarihlerinde İstanbul`da Haliç Kongre Merkezi`nde düzenlenecek kongreye konularında uzman yerli ve yabancı akademisyenler ile iş dünyasının önde gelen isimleri katılacak.

Kongre programına Genç Müsiad`ın sitesinden ulaşabilirsiniz. (Ahmet Tek)


Asım Gültekin'ın Yazısı.