Çalışmak İçin Emekli

Mustafa Asım Köksal, 1964 senesinde İslam Tarihi adlı eserini yazabilmek için emekli olur. Çalışmak için emekli olan ender kişiliklerden biri olan Asım Köksal bu emeğinin sonucunu alacak ve 1983 yılında 18 ciltlik İslam Tarihi adlı eseriyle, Pakistan Siret Ödülü’nü kazanacaktır. 1995 yılında Türkiye Yazarlar Birliği tarafından yılın kültür adamı seçilmiş bu büyük İslam alimi 1998 tarihinde vefat etmiştir.

Özellikle İslam tarihi eserini yazma arzusunda Mehmet Akif’in payı oluşunu şöyle açıklamıştır:

“Mehmet Akif Bey, Peygamberimizin hayatını yazamadan vefat etti. Onun bu arzusunu ben gerçekleştireyim dedim. Onun ruhu şad olsun, onu bana o yazdırdı. Günde on dört sahife yazarak kısa bir müddet içinde üç yüz sayfayı bitirmiş oldum.”


Malcolm X

1964 yılı Malcolm X’in uydurma bir İslam ile ırkçılık yapanların tekerine çomak soktuğu yıldır. Siyah Müslümanlar Hareketi’nin ve Elijah Muhammed`in yolunun yol olmadığını anlar ve gerçek İslam’ı anlayabilmek adına 1964 yılında hacca gider. Bu hac yolculuğu onun beynindeki yanlışları ayıklamada dönüm noktası olur. Beyaz insanlarla aynı sofradan yemenin, aynı kutsal değerler adına gözyaşı dökmenin hazzını yaşar, tüm önyargıları sıfırlanır. Hatanın beyaz insanda değil sistemde olduğunu anlar. Paranın ve gücün insanı fanatikleştirdiği o günlerde değişimin ve gelişimin sembolü olmuştur. Daha yapacağı çok şey olmasına rağmen 1965 yılında bir suikast sonucu hayatını kaybetmiştir. O gün bu gündür ırkçıların boynuna asılmış bir manifestodur Malcolm X. Hatalarından ders almış her birey için bir nirengi noktasıdır. Değişimin diğer adıdır. Aslına hayranlık duyan insanlık “Malcolm X” filminde kendisini canlandıran Denzel Washington’a da ayrı bir sempati duymuş, aslına hürmeten kopyasını da bağrına basmış ve ödül yağmuruna tutmuştur.


64 Model Chevrolet

O yıllar 64 model Chevrolet Impala’lar rüyamıza girmeye başlamış Türk filmlerinde birçok insan el freni çekip spin attırmak şartıyla figüran olmuştur.


Siyah Beyaz

1964 yılı Siyah Beyaz televizyonlarda TRT’nin haftada iki gün yayın yaptığı yıldır. Sean Conery amcamız James Bond serisinin üçüncü devam filmi olan Altınparmak (goldfinger)’ı çekerken Türkiye’de sansürlenen Susuz Yaz filminde Erol Taş Abimiz figüranlıktan başrole yükselmiş ve 1964’ten günümüze kadar geçen 45 yılda ondan daha kötüsü gelmemiştir. Tarih onu hafızamıza elindeki koyun budunu “nihaha” kahkahası ile yerken kazımıştır.


Beatles Rüzgârı

Dünyada Beatles rüzgârı eserken bizim kurabildiğimiz en iyi grubun adı Milli Orkestra olmuş ve bu grubun solistliğini Erol Büyükburç, Tülay German ve Tanju Okan oluşturmuştur. Darbelerin, sıkıyönetimlerin, idamların sıradanlaştığı yıllarda kurulan gruba Milli Orkestra ismini vermek tedbir olsun diyedir herhalde. Tabii 1964’te Ajda Pekkan yine vardı ve henüz 60 yaşına girmemişti. O yıllarda İstanbul, Ankara ve İzmir’de Kıbrıs’ta yaşananlar mitinglerle protesto ediliyordu malum Kıbrıs Barış Harekâtına daha 10 yıl vardı…


Kıbrıs`ta Bir Türk kadını...

1964 Donald McCullin’in çektiği bir fotoğraf… Kıbrıs`ta bir Türk kadını… Rumlar tarafından öldürülen kocası için ağlıyor. Olaydan çok etkilenen İngiliz McCullin, o kadına yardım edemediği için suçluluk duyduğunu itiraf ediyor. Asıl suçluluk duyması gerekenler ise yıllarca ortalıkta gezinmiştir. Yunanistan Kıbrıs’ın kendisine bağlanması isteğinde ısrar edip istediğini alamayınca Kıbrıslı Türklere hunharca saldırmış ve acılar ile dolu bir tarih “Kanlı Noel” adı altında her daim boğazımızda bir yumruk gibi durmuştur…


Üstad Necip Fazıl

Üstad Necip Fazıl’ın Reis Bey isimli tiyatro eseri 1964 yılında Ötüken yayınlarından çıkar. Necip Fazıl, 1960 ihtilaliyle girdiği hapiste, üç piyes yazmıştır: Ahşap Konak, Kumandan ve Reis Bey. Okur, Reis Bey eserinin ne muazzam kurgulandığını ancak ete kemiğe bürünüp sinema perdesine aktarılınca anlayabilmiştir. Mesut Uçakan’ın yönetmenlikteki ustalığı Haluk Kurtoğlu’nun muhteşem oyunculuğu ve harikulade bir senaryo birleşmiş ve ortaya ender güzellikte bir sinema filmi çıkmıştır. Oyundan bir bölüm:

Mahkûm: Etmeyin Reis Bey, siz ağlayamazsınız! Ağlayabilseydiniz, anlayabilirdiniz!

Reis Bey: Siz de benim hakkımda hüküm veriyorsunuz. Mahkûm: Bir kere de ben vereyim reis bey; hem de sehpadan tepeden en yüksek kürsüden hüküm vereyim... Siz merhametten acıma duygusundan yalnız kötülük doğacağına inanmışsınız. Yerinde haklısınız. Fakat ondan ne büyük iyilik doğacağını unuttuğunuz için, en büyük hakkı kaybediyorsunuz. Rahmet kaldırılmış sizin kalbinizden... Buz çölünden yol alıyorsunuz!


Dünyanın En Eski Modemi

Tam 45 yıl önce, 1964 yılında üretilmiş olan dünyanın en eski modemi bugün hala çalışıyor. Bilgisayardan büyük olması yer kıtlığından başka ne gibi bir sorun doğurabilir ki.


Ayşegül Genç'ın Yazısı.