Bir ülke var. Adı Patani. Zulüm altında. Orası için Asya’nın Filistin’i de deniyor. Patani`yi duydunuz mu diye sorduk ama öyle herkese değil, az çok belli bir kültürel birikime sahip insanlarımıza.

Patani nedir, neresidir?

Nihal Tokdemir ( Tercüman- dış ticaret): Sanki duymuş ya da okumuş gibiyim, kulağımı tırmalamadı ama nedir dersen no comment be Ayşegül. Bilmiyorum yani. TV’de filan rastlamış olabilirim bak şimdi, ama gerçekten pek de bilinesi değil.


Mesut Ünal (İktisatçı- matematikçi) : Maalesef bu konuda cahilim.


Cesur Küçük (dunyabizim.com) : Adem Özköse sağolsun. Gerçek Hayat’tan, Özköse sayesinde öğrendim. Duymam sorumluluğumu artırdı ama ben hiçbir şey yapamadım.


Mustafa Gencoğlu (Muhasebeci) : Bilmiyorum.


Esra Türkan: Patani bir İslam bölgesi bildiğim kadarıyla. Afrika`da olabilir, ama ülke mi şehir mi hatırlayamadım şimdi. Ülkeydi sanırım. İlke yayıncılık İslam coğrafyaları üzerine seri basmıştı, listede Patani de vardı galiba. Oradan hatırlıyor olabilirim.


Osman Şahin (Öğrenci) : Birkaç gün oluyor bir dergide rastladım adına ilk olarak, adını duymuşluğum vardı fakat nerede olduğuna dair bir bilgim yoktu. Güney Asyanın Filistin’i diye geçiyordu okuduğum dergide. Fotoğrafta erkeklerin vücutlarına rakamlar yazılmıştı. Nasıl bir duygu anlayamadım belki ama acı duyduğum kesin!


Elif İdgü (Eğitimci) : Duymadım. Bir ülke mi? Patani belki duyulmamış. Fakat biz gözümüzün önünde olanlara karşı bile o kadar duyarsızız ki.


Mehlika Toyga (Eğitimci- yazar) : Duymuş gibiyim ama hatırlayamadım.


Dilek Özgül (Grafiker) : Tayland’la bir dönem yakından alakadardım ama Patani hakkında bilgim yok çok cahilim…


Büşra Kurt (Finans) : Pataniler zulüm gören bir halk. Müslümanlardı yanlış hatırlamıyorsam. Ayşegül Abla da bir yazısında yazmıştı. İHH`nın da faaliyet gösterdiği ülkelerden biri ve Patanileri tanıyorum. (Ayşegül Genç soruşturdu)


Asım Gültekin'ın Yazısı.