M. Emin Kul

Hükümet mensubu ve bürokratların karılarının, kızlarının kıyafet tartışmalarından sonra sıra gelinlerine geldi. Önde gelen birkaç partilinin oğullarının son tercihleri yeni bir polemik konusu oldu. Aynı adamlara aileleri tesettürlü diye demediğini bırakmayanlar, şimdi kalkmış niye tesettürsüz gelin aldınız diye soruyor. Buna bağlı olarak, seneler önce ortaya konan “kapalı kızlarla kim evlenecek sorusu” bizim çifte standartçıların çok ilgisini çekti.

Sanki bütün açık kızlarla kapış kapış evleniliyormuş gibi, tesettürlü kızların evlilik derdine düştüler.

Çeyrek yüzyıldır milleti yasakçılık cenderesine sokup, açık-kapalı diye ayırıma tabi tutarak, geleceklerini gasp ettikleri kızların güya evlilik haklarını savunuyorlar.

Senelerdir devletin her kademesinde tesettürlü eş avcılığı yaparak insan fişleyenler, sırf bu yüzden kariyer kaygısına düşürttükleri zayıf karakterli dindar erkeklere hesabın tamamını kesemezler.

Bu baskılara direnip başını açmayan; kariyeri, diplomayı ve evliliği elinin tersiyle iten kahramanları selamlarken, gerek okul kapılarında gerek eşinin kariyer kaygısıyla her gün ağlayarak başını açanların ahını da hesap gününün sahibine havale ediyoruz.


GENÇ'ın Yazısı.