Hafız Hamza Özkurt, Kadıköy Anadolu İmam-Hatip Lisesi 11. sınıf öğrencisi. 16 yaşında hafız oldu ve bu sene İmam-Hatip Liseleri arasında gerçekleşen hafızlık yarışmasında Marmara bölge birincisi, Türkiye çapında yapılan yarışmada ise Türkiye ikincisi oldu. Genç Dergisine gelen Hafız Hamza ile hafızlık üzerine konuştuk. Hamza’ya ülkemizi temsilen Mısır’da katılacağı “Dünya Hafızlık Yarışması”nda da başarılar diliyoruz.

Niye hafız oldunuz?

Hani bir insan vardır, hafız olmak ister, bir insan da vardır hafız yapılmak istenir, siz? Hiç hafızlık yap diyen olmadı bana. Önce kendi isteğimle Kur’an Kursu’na gittim, bir sene orada okudum. Düşüncem şu ki çocukluğumda da hafızlığa/hafızlara hayrandım ama yapabilir miyim diye kendime sorduğumda yapamam derdim. Sonra Kur’an Kursu’na gidince yeniden isteklendim. Ondan sonra hafızlığa başladım ve iki senede bitirdim.

Bir amacınız var mıydı hafız olmak isterken?

Hafızlara müjdelenen mükâfatlar… Kur’an-ı daha iyi anlamak içindi her çabam. İnşallah İlahiyat okumayı ve iyi bir Arapça’ya sahip olmayı düşünüyorum.

Hafızlık nasıl bir duygu?

Hafız olduğum zaman çok mutlu oldum. Kur’an-ı her gün düzenli tekrar ettiğim zaman kendimi çok huzurlu ve mutlu hissediyorum. Bir de Kur’an ayetlerini ne kadar hayatımda tatbik noktasında çoğaltırsam bu sevincimin daha da çoğalacağını düşünüyorum. Son olarak da hafızlık duygusunun anlatılamayacağını söyleyebilirim, ifadeler yeterli olmuyor çünkü.

Kur’anla yaşamak nasıl bir duygu?

Onunla yaşamak tarifi uzak duygular içerir, buluşanlar onda bulur her şeyi. Bu anlam da tariflerden kaçıyorum.

Bir Hafız nasıl yaşamalı sizce?

Hafıza baktığınızda hal ve hareketleriyle, oturup kalkmasıyla, ahlakıyla Kur’an-ı anlatmalı, hatırlatmalı. Yaptığı işin ciddiyetinde olmazsa, sonra işte dışarıdan “hafız şöyle, hafız böyle.” demeye başlıyorlar. Hafız örnek olması gerekiyor tabi, herkes hafız diye size daha fazla sorumluluk yüklüyor.

İnsan niye hafız olmalı?

Kişinin üzerine farz-ı kifayet. Yaşamını sürdüğü ailesinde, çevresinde hafız olan birinin bulunmasını Allahüteala kişiler üzerine yükümlü olduğunu söylüyor. Kur’an-ı daha iyi anlamak, Allah’a yaklaşmak için hafız olmalı kişi.


Süleyman Ragıp Yazıcılar'ın Yazısı.